Banner

Praha 8 zavádí v podchodech legální graffiti

25.07.2017 | PRAHA | PRAHA 8 | Milan Řepka

Městská část Praha 8 se rozhodla vylepšit prostory některých podchodů pod rušnými komunikacemi. Mnohdy velmi ponuré městské podchody tak díky tomu ožily barvami a zajímavými kresbami.

Hlavním cílem originální výmalby podchodů byla pro MČ Praha 8 na jedné straně odstranění nelegálních a mnohdy velmi nevkusných graffiti, na straně druhé strana o zlepšení pocitu pro ty, kdo podchody používají.

"Na Facebooku, na sociálních sítích, se vlastně objevují informace jak o pandách, tak o tomto, že je to zajímavé pro občany, je to něco nového. Asi bych řekl, že je to rozhodně lepší než ty okolní plochy, které jsou počmárané klasickými sprejery," řekl Roman Petrus, starosta MČ Praha 8.

Malby v podchodech jsou ruční prací a mají být příležitostí pro sprejery, kteří respektují zákony a majetek druhých. 

"Oslovili jsme první dámu z komunity, která dělá legální výmalby, a na základě toho, že jsme pak zjistili, že sprejeři nám neničí tu výmalbu, nechávají jí takovou, jaká je, a jsou tam opravdu pouze drobné úpravy, tak jsme se rozhodli v tom projektu pokračovat," řekl Roman Petrus. 

S investičního pohledu je pro radnici mnohem výhodnější pokud poskytne sprejerům legální plochy pro vyjádření jejich uměleckých ambicí, než neustále odstraňovat nevkusné klikyháky. 

"Po těch zkušenostech v Ládví, kde zhruba v tom horizontu 12 měsíců se tam objevilo pár malých tagů, většinou prý, jak tvrdí komunita, od dětí, které to zkoušejí, tak jsme se toho moc nebáli, protože ta rekonstrukce, rsp. revitalizace té plochy byla za jeden den hotová a stálo to asi 3 tisíce korun," řekl Roman Petrus. 

Radnice Prahy 8 hodlá pokračovat ve výmalbě svých podchodů. Ta je ovšem možná jen díky výborné spolupráci s TSK hl. m. Prahy.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt