Banner

Stará dobrá Pragovka je dnes sídlem umělců

10.04.2017 | PRAHA | PRAHA 9 | Věra Dušková

V areálu bývalé Pragovky se konal již čtvrtý ročník Kolben Open. Prostor, kde se v minulosti vyráběly osobní i nákladní automobily je pronajímán jako ateliéry. Ty se jednou ročně otevírají veřejnosti, které umělci prezentují svá díla v kontextu místa, kde vznikla.

Kolben Open je už mezi Pražany známou veličinou. Umělci z ateliérů v prostorách bývalého závodu na výrobu automobilů značky Praga představují svá díla veřejnosti.

"Tohle je čtvrtý ročník akce Kolben Open, a my jsme si právě řekli, že když ten loňský měl docela velký divácký úspěch, přišlo opravdu hodně lidí, které jsme ani nečekali, tak jsme přemýšleli jak to ještě povýšit, a naskytla se možnost právě té výstavy s profesionálním kurátorem," řekla Lucie Nováčková, organizátorka Kolben Open.

Letos je tedy akce Kolben Open obohacena ještě o výstavu s názvem Pragovka 2017 - With Wings. Umělci v prostorách dříve světoznámé automobilky vzbuzují ale také nostalgii.

"Mně to je trošku líto, protože v těch továrnách byla spousta lidí, kteří vyráběli kvalitní výrobky, vyváželo se to do půlky světa a dnes to jsou takové ruiny. Snaha investora je to obnovit, aby tam bylo nějaké umění, aby se zachoval aspoň ten industriální ráz," řekl Adam Važanský, místostarosta MČ Praha 9.

Umělci si to tady začali asi před 4 lety pronajímat, a ono se to velice rychle rozkřikne, pokud jsou někde výhodné ateliéry. Sešla se tady veliká komunita lidí a to, že se na to nabalili další akce a výstavy, je jaksi přirozený vývoj," řekla Lucie Nováčková, organizátorka Kolben Open.

"Já si myslím, že je to výborné, už to tady funguje mnoho let. Osvědčilo se to v zahraničí, já už jsem obdobných ateliérů viděl po světě několik. Je to zvláštní typ soužití," řekl Karel Srp, kurátor výstavy Pragovka 2017 - With Wings.

Výstavu uměleckých děl vzniklých v ateliérech areálu bývalé Pragovky můžete navštívit do 22. dubna. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt