Banner

Celé Česko na Devítce rozzářilo park Přátelství

18.06.2017 | PRAHA | PRAHA 9 | Lenka Pechalová

Park Přátelství v Praze 9 na Proseku se v sobotu proměnil v jedinečné tržiště s přehlídkou zajímavostí z jednotlivých krajů České republiky. Akce s názvem Celé Česko na Devítce nabídla návštěvníkům workshopy pro děti, rukodělné výrobky, keramiku i ochutnávky gastronomických pochoutek.

Celé Česko na Devítce, tak to je název unikátní akce, která se konala poprvé v parku Přátelství v Praze 9 na Proseku. Obyvatelé této části si tak mohli připomenout své kořeny. Připraveny totiž byly jednotlivé české regiony, které reprezentovaly a nabízely zákazníkům své tradiční výrobky.

„Městská část Prahy 9 pořádá už 12 let akci Barevná devítka. To je akce zaměřená na cizince žijící v České Republice. Napadlo nás, že nikdo není rozený Pražák a že každý odněkud pochází a má někde známé. Na Praze 9 se vlastně nejvíc staví v celé Praze a tak jsme chtěli přiblížit jednotlivé regiony České Republiky. Je to první ročník, takže začínáme a věřím, že v dalších letech se to bude úspěšně rozvíjet,“ řekl Adam Vážanský, místostarosta MČ Praha 9.

Stánky zastupující jednotlivé regiony ale nebyly rozmístěny náhodně. Jejich rozložení po parku totiž odpovídalo jejich reálnému místě na mapě. Stánkaři nabízeli keramiku, rukodílné výrobky a hlavně gastronomické pochoutky, které jsou typické pro daný region.

„A jsou tady medové perníčky, je tady moravské víno, jsou tady sýry z Beskyd,“ řekla Veronika Schieblová, moderátorka.

Nezapomnělo se ani na děti. Pro ty byly připraveny nejrůznější workshopy a soutěže. Nejoblíbenější byla vědomostní soutěž Hravé Česko, díky které se mohly naučit, jaké jsou tradice daných regionů.

„Jsou tam různé umělecké dílny. Děti třeba hodně zaujalo, že si tady můžou vyrobit smaltované lžičky, obarvit tašky nebo například si udělat něco na obličej,“ řekla Veronika Schieblová.

Celá akce se těšila přízní občanů této části. V rámci doprovodného hudebního programu pak vystoupila rodácká skupina Bedrník. Staročeské písničky zazpívala skupina Šlapeto a nechybělo ani folklórní vystoupení Slováckého krúžku. Tato jedinečná akce se bude konat v Praze 9 zase příští rok.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt