Banner

Divadelní spolek Bílej mlejn vystoupil v Gongu

28.06.2017 | PRAHA | PRAHA 9 | Tomáš Mladějovský

Divadelní spolek Bílej mlejn uvedl ve vysočanském Gongu představení Cesta kolem světa za osmdesát minut. Přestavení na motivy románu Julese Verna ukázalo, že ochotníci dovedou zahrát nejenom originálně, ale i se stejným zápalem jako profesionální herci.

Scénické leporelo ve stylu hudební komedie amatérského divadelního souboru Bílej mlejn nazvané Cesta kolem světa za 80 minut bylo zahráno s chutí a s humorem. Postavy Julese Verna byly věrné, a trocha nadsázky jim určitě neuškodila.

"Tak ono se to asi nesmí brát tak úplně vážně. Je to spíše formou té zábavy. Aby se u toho lidé zrelaxovali, aby se u toho hlavně bavili a přestali myslet na ty své civilní životy a problémy, které mají. Takže v pohodě, je to taková hra. Ono také, co byste chtěli udělat, když se zkouší jednou týdně v omezeném čase, a v podstatě bez stálé scény. Je to prostě taková zábava," řekl Tomáš Kraucher, režisér představení.

Čakovický amatérský divadelní soubor Bílej mlejn má za sebou necelé 4 sezony.

"Náš soubor se schází jedenkrát týdně. Je to takové minimum, s kterým lze vlastně něco vytvořit, z hlediska té divadelní sezony," řekl Jiří Vintiška, předseda spolku Bílej mlejn.

"Já jsem v souboru poprvé. Vlastně jsem využil náhodné nabídky kolegy Vintišky, abych to vyzkoušel, protože oba moji rodiče byli v divadle, i můj děda byl vlastně herec," řekl Adam Vážanský, amatérský herec.

Každý amatérský divadelní soubor potřebuje nejenom nadšené herce, prostor na zkoušení, který má tento soubor na Čakovickém zámku, dobrého režiséra, ale i finanční podporu, a to na kulisy, kostýmy, a také na svou propagaci.

"Naše divadlo každoročně žádá o grantový program, který vypisuje MČ Praha - Čakovice. Naše roční dotace z MČ činí zhruba 50 tisíc korun, ale polovinu z této dotace investujeme do velké akce, kterou Bílej mlejn v Čakovicích pořádá, což je spolkový den v Čakovicích," řekl Jiří Vintiška.

Představení se spolku Bílej mlejn povedlo. Bylo zkrátka vidět, že prkna, která znamenají svět, jeho, byť amatérským hercům, určitě svědčí.

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt