Banner

Galerie 9 představuje obrazy moldavských umělců

18.07.2017 | PRAHA | PRAHA 9 | Tomáš Mladějovský

Galerie 9 ve vysočanské radnici představuje pestré obrazy známé dvojice moldavských malířů. Jejich nespoutaně barevné, ale zároveň filozoficky promyšlené kompozice navazují na bohatou historii jejich národa a ukazují i méně používané umělecké techniky.

Galerie 9 ve vysočanské radnici prezentuje díla našich i zahraničních umělců, a to už téměř 13 let. Tentokrát vystavuje díla dvou známých moldavských malířů.

"Teď tady máme dva významné moldavské malíře, jeden z nich se jmenuje Ilie Cojocaru, druhý z nich se jmenuje Anatol Rurac. Anatol Rurac zde prezentuje takové své kompozice, na nichž je zřetelné, že po jistou dobu pracoval i jako divadelní výtvarník, že navrhoval kulisy a byl scénografem," řekl Jiří Houdek, tiskový mluvčí MČ Praha 9.

Jeho zdánlivě jednoduché kompozice nutí ke kladení otázek. Jeho obrazy zůstávají na první pohled totiž skryty a až při delším prohlížení odkrývají svou jakoby původní pravou tvář.

"Cojocaru, jeho kolega, který je o 8 let starší, spíše inklinuje k té abstraktní malbě, která je v současné době v Evropě velice prosazovaná, žádaná a zajímavá," řekl Jiří Houdek.

V současné době se věnuje stylu modernismu. Typické pro jeho zamyšlená plátna jsou kulisy všedního dne a také zachycení přírodních živlů, které tak trochu zpochybňují jasnou budoucnost celého lidstva.

"Jsou to skutečně moderní výtvory, řeknu vám, že do moderního bytu se to velice hodí. Když budu mít hezký nábytek, tak bych si to skutečně tady koupila," řekla Miluše Kulišanová, návštěvnice výstavy.

Výstava dvou moldavských malířů potrvá v Galerii 9 do 27. července, a k vidění je vždy od pondělí do čtvrtka od 10 do 19 hodin. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt