Banner

Revitalizace náměstí OSN v Praze 9 může začít

26.07.2017 | PRAHA | PRAHA 9 | Milan Řepka

Díky rozhodnutí rady hlavního města může začít rekonstrukce náměstí OSN v Praze 9. Tento pro městskou část klíčový dopravní a komunikační uzel je dnes z urbanistického pohledu poněkud beztvarým shlukem ulic, tramvají, vstupů do metra a podchodů.

Rada hlavního města Prahy schválila studii revitalizace bývalého náměstí Lidových milicí, dnešního náměstí OSN v Praze 9, s cílem zkvalitnit tento veřejný prostor a zjednodušit vzájemnou provázanost mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy.

"Jednak nás oslovila radnice Prahy 9 s tím, že by ten prostor ráda navýšila na nějaké přirozené centrum Vysočan a druhý důvod byl, že se tam chystá rekonstrukce tramvajové trati. Institut plánování a rozvoje připravil koncepční studii na to náměstí a přilehlé komunikace. Celkem je to 1,5 kilometru komunikací," řekla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl.m.Prahy.

Institut plánování a rozvoje hlavního města ve studii předpokládá nejen významné zjednodušení dopravní infrastruktury na náměstí, ale také počítá s celkovým zklidněním celého veřejného prostoru.

"Gró toho je zjednodušení křižovatky, přesunutí tramvajové zastávky přímo na náměstí tak, aby vznikla krátká vazba mezi autobusem, tramvají, případně metrem a tramvají. A pak aby vznikla nová víceúčelová plocha náměstí, která v místě dosud chybí," řekl Jan Kadlas, architekt, IPR hl.m.Prahy.

Pro MČ Praha 9 je celková revitalizace náměstí OSN také vítanou příležitostí pro vznik autonomního centrálního náměstí, jehož integrální součástí by se tak stala i radnice této MČ.

"Pro nás pro Prahu 9 je zásadní, že dojde k rekonstrukci tramvajové tratě a v další fázi zkulturníme veřejný prostor, to znamená, že z té křižovatky, z toho velkého uzlového bodu vznikne trošku kulturnější prostředí a trošku lepší veřejný prostor i pro občany, kteří tady budou bydlet v okolí," řekl Marek Doležal, místostarosta MČ Praha 9.

První etapou rekonstrukce náměstí OSN v Praze 9 by mělo být přeložení tramvajové smyčky. K tomu by mělo dojít během příštího roku. Konečný termín celkové revitalizace náměstí by pak měl být do roku 2022. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt