Banner

Kolešovští hasiči oslavili kulaté narozeniny

17.07.2017 | Středočeský kraj | Středočeský kraj | Věra Dušková

Celých sto třicet let už funguje Sbor dobrovolných hasičů v Kolešově. Pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje se ale neslavily jen tyto úctyhodné narozeniny. Důvodů k oslavám bylo víc. Po několika desetiletích útlumu totiž kolešovský sbor v loňském roce plně obnovil svou činnost.

Kolešovští hasiči měli opravdu co slavit. Svých 130. narozenin by se jejich sbor nedožil, pokud by v roce 2014 nezačali intenzivně pracovat na jeho obnově.

"Dříve to byla sudetská obec, bylo to tady plně obsazeno Němci. Po válce se to tady budovalo nově, bylo tady družstvo JZD, lidé se tady střídali," řekl Václav Porazík, starosta Kolešova.

Málokdo tedy Kolešov vnímal jako domov, který je potřeba chránit. To se teď mění. Gratulace přijali kolešovští přímo z rukou středočeské hejtmanky. Kraj samozřejmě nezapomněl ani na dary. Hasiči dostali nejen potřebný defibrilátor, ale i čtyři dýchací přístroje.

"Já jsem ráda, že můžeme takovéto drobnosti z pohledu rozpočtu Středočeského kraje dobrovolným hasičům předávat, protože ta práce není jednoduchá a mají velmi omezené rozpočty," řekla Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje.

"Díky tomu, že obléknu dýchací přístroj a mohu dovnitř, mohu dýchat a mohu pomoci," řekl Miloš Ketner, velitel zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Kolešov.

Včasný zásah a záchrana majetku či lidského života ale není jedinou předností Sborů dobrovolných hasičů.

"Většinou i zaručují takový společenský rozvoj obce, věnují se mládeži a vychovávají ji," řekla Jaroslava Pokorná Jermanová.

"V současné době tady máme 11 dětí . V té nejmladší kategorii je 6 dětí, ta je do 6 let, a potom tady máme 5 těch starších," řekl Václav Porazík.

Kolešov dobře vybavený Sbor dobrovolných hasičů potřebuje možná ještě o trochu více, než ostatní obce. Je to malá obec se 150 obyvateli, která leží na Rakovnicku až na hranici kraje, a než v případě nouze přijedou profesionální složky integrovaného záchranného systému, může být už pozdě. 

PR

LEO Expres očekává zájem o linku na Lipno

Alena Vitásková představila novou knihu Solární baroni

Andrej Babiš prezentoval svou novou knihu

Češi představují světově unikátní projekt