Trutnovskou MHD zajišťují elektrobusy

  • 12. července 2019,
  • 11:36

Reklama

MHD v Trutnově je od února ve znamení zelené. Projekt má přispět ke zlepšení životního prostředí a k moderní MHD. Unikátem celého řešení je první tuzemská instalace rychlodobíjecí stanice ABB umožňující nabíjení o výkonu až 150 kW.

"Tato instalace je unikátní právě v tom, že není unikátní. Je postavena na evropském standardu CCS 2, což znamená, že technologie dobíjecí infrastruktury je oddělená od vlastních flotil elektrobusů. Pro dopravce to znamená, že v případě, že bude rozšiřovat nebo obměňovat flotilu o jiný výrobek, jiný druh elektrobusu, nemusí nic měnit na dobíjecí infrastruktuře," řekl Miroslav Kuželka, E-mobility Product and Marketing Director, ABB ČR.

Jedná se o projekt společností Arriva Východní Čechy, ABB a ČEZ ESCO.

"My jsme moc rádi, že se vedle ABB, která je pilířem tohoto projektu, můžeme na něm podílet významnou částí. A to nejen celou dobíjecí infrastrukturou, ať už tou rychlodobíjecí nebo dalšími standardními dobíjecími stanicemi. Podílíme se také financováním a třeba také službou, která velmi aktivně řeší servisní zázemí. A v neposlední řadě se na něm podílíme zelenou energií z naší elektrárny v Poříčí u Trutnova, která spaluje biomasu," řekl Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Podle společnosti Arriva, která v Trutnově zajišťuje MHD, je volba elektrobusů krok ke zlepšení ovzduší ve městě.

"Samozřejmě je ta doprava velmi intenzivní v Trutnově. Autobusy najedou spoustu kilometrů, kdy kapacita těch baterií nestačí na provoz celý den, protože najedou více než 350 kilometrů. Tak jsem potřebovali nějaké nové řešení. A tím je rychlonabíjení během dne," řekl Daniel Adamka, generální ředitel Arriva Transport ČR, a.s.

"Zmizely ty kouřící naftové autobusy. Já vzpomínám na 90. léta, kdy tady jezdily i Karosy. To byly extrémně kouřící stroje. V současné době provozujeme autobusy na elektřinu a na stlačený zemní plyn, tzv. CNG, a městská doprava nemá jediný naftový motor. Dokonce i náhradní autobusy, které jsou potřeba při nějakém výpadku, jezdí na CNG," řekl Ivan Adamec, starosta Trutnova.

O nabíjecí technologii založenou na mezinárodních normách projevilo zájem již několik měst v ČR.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu