• Načítám...
>

Jeruzalémská synagoga vystavuje kameny z náhrobků

  • 25. května 2020,
  • 15:31,
  • PRAHA 1,
  • Jan Varga

S opětovným otevřením Jeruzalémské synagogy veřejnosti, se mohli návštěvníci přijít podívat na vystavené části náhrobních kamenů. Ty byly použity jako dlažební kostky na Václavském náměstí. Odkryl je až začátek rekonstrukce jeho spodní části.

Reklama

Jeruzalémská synagoga se 25. května znovu otevřela veřejnosti. Její návštěvníci se budou moci podívat na vystavené kameny z náhrobků, které byly nalezeny při stavebních pracích ve spodní části Václavského náměstí. Části náhrobních kamenů ze židovských hřbitovů zlikvidovaných v období normalizace posloužily jako dlažební kostky. 

"Na jedné straně to byla ideologie, která šla nejen proti židovské církvi, ale proti jakékoliv církvi. Která považovala církve za nepřítele jiné ideologie. Do toho pak přišla nemravnost jednotlivců, protože nemravný systém produkoval mnoho nemravných jednotlivců," říká František Bányai, předseda Pražské židovské obce. 

Prozatím bylo nalezeno dva tisíce leštěných kamenů bez písma a na sto dvacet kusů se zbytky písma s hebrejským nebo českým textem. Vedení Městské části Praha 1 plánuje na místě, kde byly kameny nalezeny vystavět malé pamětní místo. 

"V první řadě je potřeba napravit to zlo, které bylo spácháno v rámci minulého režimu tím, že se na výsost pitné místo jako je náhrobek, kde je uložen zesnulý, použije jako stavební materiál, to považuju za velký hřích a je potřeba to napravit. Takže v tomhle směru můžeme udělat alespoň to, abychom na daném místě, kde se ty fragmenty nalezly, to znamená na Václavském náměstí kde jich jsou nalezeny stovky ne li tisíce, tak že bychom vytvořili nějaké malé pamětní místo, které by v tomto směru alespoň trošku napravilo to co se stalo v minulosti," říká Petr Hejma (STAN), starosta MČ Praha 1. 

Městská část by chtěla do celého projektu zapojit například studenty středních a vysokých uměleckých škol, kteří by mohli navrhnout, jak by mohl památník vypadat. Všechny kameny, i ty, které ještě skrývá dlažba Václavského náměstí, budou později pietně uloženy na židovském hřbitově v Pražském Žižkově.  

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu