• Načítám...
>

Svatojánské slavnosti ovládly Prahu 1

  • 16. května 2022,
  • 10:04,
  • PRAHA 1,
  • Dagmar Kopečková

Městská část Praha 1 hostila oblíbené Svatojánské slavnosti Navalis. Po dvou letech si je návštěvníci mohli užít bez covidových restrikcí. A účast byla doslova dechberoucí.

Reklama

Prahu 1 opět ovládly oblíbené Svatojánské slavnosti Navalis. Jednalo se už o 14. ročník a jako již tradičně čekal zúčastněné unikátní zážitek. 

"Svatojánské slavnosti Navalis, jako barokní spektákl, má prakticky třísetletou tradici. Ta byla ale na dlouhou dobu přerušena. Od roku 2009 se slavnosti každoročně konají a já mám velkou radost, že právě v Praze 1 máme tento velký svátek, který je radostí pro nás všechny," říká Petr Hejma, starosta MČ Praha 1.

"My oslavujeme svatého Jana Nepomuckého. Je to nejenom církevní slavnost nebo slavnost věřících, ale prostřednictvím Jana Nepomuckého komunikujeme víru i s našim ateistickým prostředím, které máme třeba v Praze. Samozřejmě je to kulturní projekt nejenom pro věřící, ale pro všechny poutníky, kteří přijíždí do Prahy a pro všechny návštěvníky Prahy," komentuje Zdeněk Bergman, ředitel Pražských Benátek a převozník pražský.

Jedním z nejočekávanějších bodů programu bylo svatojánské procesí vedoucí z katedrály svatého Víta až na Karlův most. 

"Je tady kočár s kladrubským čtyřspřežím. Je to původní arcibiskupův kočár, kde vezeme relikviář svatého Jana Nepomuckého a jede v něm pan kardinál Duka. Procesí potom pokračuje přes Karlův most, kde je bohoslužba u sochy. U mřížky dokonce odstartuje pan kardinál regatu historických lodí, které letos přijely z řeky Neretvy z města Medkovič, kde je patronem svatý Jan Nepomucký," říká Zdeněk Bergman, ředitel Pražských Benátek a převozník pražský.

Průvod následně pokračoval ke kostelu sv. Františka z Assisi, kde se uskutečnila pobožnost. Letos si návštěvníci mohli akci užít bez covidových restrikcí, které slavnosti provázely poslední roky. 

"Poslední dva ročníky Navalis jsme prožívali v rámci covidových restrikcí, takže to bylo ve velmi zúžené formě. Přenášelo se to, aby z toho měli ostatní zážitek aspoň přes televizní obrazovky. Dneska to ale máme naprosto volné, je nádherné počasí, všichni si to užíváme," dodává Petr Hejma, starosta MČ Praha 1.

Závěr programu byl opět ve znamení hudby. Ta návštěvníky oslňovala přímo z hladiny Vltavy.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu