• Načítám...
>

Cestovatelé napsali knihu o extrémním závodě

  • 14. prosince 2017,
  • 17:34,
  • PRAHA 1,
  • Lukáš Kubát

Na začátku tohoto roku vyrazila česká dvojice cestovatelů na závod v extrémní mrazivé výzvě. V dalekém Laponsku strávili 28 dní a byli prvními závodníky, který tento závod dokončili.

Stáhnout video
Reklama

První stopa, to je název knihy cestovatelky Markéty Peggy Marvanové. Kniha deníkovým způsobem popisuje účast na extrémním polárním závodu. Ten Markéta a její přítel jako první závodníci dokončili.

"My jsme v únoru letošního roku dorazili do cíle extrémní výzvy polárního kruhu, kde jsme udělali světové prvenství. Ta knížka byla vlastně možnost, jak se podělit o ty zážitky. Člověk se musí připravit na to, že prvních 14 dní vůbec nikoho nepotká a v dalších 14 dnech projde jen přes pár vesnic. Je to o sebezabezpečení v extrémních mrazivých podmínkách," řekla Markéta Peggy Marvanová, cestovatelka a závodnice. 

"Nejtěžší je na tom ta délka. 21 dní, to už je dlouhá doba, a cokoliv bylo nad těch 21 dní, to už jsme si strašně přáli to dojít a věděli jsme, že i kdybychom to nedošli, tak se budeme chtít vrátit, protože by nám to nedalo spát. Takže jsme se už jen psychicky tlačili do cíle a když jsme si říkali, že už je to jenom jako dojít z Prahy do Brna, tak jsme si řekli, že to musíme zvládnout," řekl Adam Záviška, cestovatel. 

Závod dokončili Adam a Markéta za 28 dní a museli se vyrovnat s opravdu extrémními podmínkami. 

"My jsme v prvních dnech měli extrémní mrazy, a ty mrazy byly přes noc většinou kolem -35°C. Když jsme po 14 dnech po startu docházeli do první civilizace, tak se oteplilo na cca -7°C, a tohle oteplení ve mně úplně probudilo jaro. Přemýšlela jsem, co si vlastně v té civilizaci koupím, a došla jsem k závěru, že největší chuť mám na zmrzlinu, že se tím konečně trochu zchladím, že je vlastně hrozné vedro, jenom -7°C," řekla Markéta Peggy Marvanová. 

Křest knihy probíhal ve Skautském institutu a jeho účastníci si mohli jak prohlédnout vybavení obou cestovatelů, tak i ochutnat jídlo, které měli Markéta a Adam zabalené na cestu.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu