Na Kampě se vzpomínalo na newyorské hasiče

  • 12. září 2018,
  • 15:44,
  • PRAHA 1,
  • Milan Řepka

Dobrovolní hasiči prvního městského obvodu si připomněli památku newyorských hasičů, kteří zahynuli při záchranných pracích po teroristickém útoku 11. září v roce 2001. Pietní vzpomínky se kromě starosty Prahy 1 zúčastnili také zástupci amerického velvyslanectví v Praze.

Reklama

Právě tady na Kampě u Karlova mostu proběhla pietní vzpomínka k 17. výročí úmrtí 343 hasičů, kteří zahynuli při záchranných pracích po teroristických útocích na budovy Světového obchodního centra v New Yorku. 

"Stalo se to před 17 lety. Vzpomínáme na oběti, kterých bylo více než 3 tisíce. Lidí, kteří zemřeli ve dvojčatech 11. září 2001. Pro země, jako jsou Spojené státy Americké a ČR je odpovědí uvědomit si, že jsme spojenci. To je pro nás záruka svobody," řekl Stephen B. King, velvyslanec USA v ČR.

"Z vašeho pohledu, to memento, které je vázáno na 11. září 2001 ve vztahu k roku 2018. V čem by bylo?" 

"Nezapomenout na ty, kteří byli ochotni nasadit své životy a své schopnosti pro blaho těch ostatních. A to je asi motto, které bychom měli držet stále v sobě a ve svém srdci," řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1. 

Pro Prahu 1 je to symbolické, protože jednotka dobrovolných hasičů této MČ vznikla v roce 2010 ve výroční den útoků z 11. září.

"To, co se stalo v New Yorku, se může kdykoliv opakovat a ten, kdo ponese největší zatížení, ten na koho to všechno padne, budou vždy a všude pouze hasiči, protože není v současné době nikdo jiný, kdo by mohl výrazně zasáhnout, mimo ostatních složek IZS," řekl Vladimír Krištof, starosta Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. 

Při příležitosti smutného výročí však došlo i k radostným okamžikům. A to když byla malým hasičům, absolventům letního výcvikového tábora, předána hasičská osvědčení.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu