Senioři z Prahy 1 zavítali na výstavu Kupky

  • 8. ledna 2019,
  • 14:55,
  • PRAHA 1,
  • Lukáš Kubát

Ve Valdštejnské jízdárně je k vidění výstava Františka Kupky. Ta ukazuje Kupkovo dílo v celé šíři - od raných prací až po práce abstraktní z padesátých let dvacátého století. Na komentovanou prohlídku této výstavy dorazili i senioři z první městské části.

Reklama

Monografická výstava Františka Kupky, celosvětově uznávaného malíře a průkopníka abstrakce, je k vidění ve Valdštejnské jízdárně.

"Tato výstava mapuje jeho celoživotní tvorbu od počátků až přes různá abstraktní období, končíme obdobím po druhé světové válce. Nejsou tu představeny pouze obrazy, ale zároveň i kresby, které byly pro Kupku zdrojem obživy," řekla Markéta Ježková, lektorka Národní galerie.

Na tuto výstavu dorazili v rámci svých vzdělávacích a kulturních aktivit senioři z Prahy 1. Čekala je hodinová komentovaná prohlídka. Ta se týkala díla Františka Kupky a třeba i jeho života.

"My se budeme postupně zastavovat před zhruba 9 - 10 plátny, které vždy vybereme jako zástupce a tam se pokusíme si ukázat, co se tím snažil říct," řekla Markéta Ježková.

"Je to na přání samotných seniorů. Jednak se podařilo díky paní Alexandře Brabcové to, že nám zajistila komentovanou prohlídku zdarma a pro seniory usmlouvala velmi nízké vstupné," řekla Helena Čelišová, ředitelka Střediska sociálních služeb MČ Praha 1.

Právě externí lektorka Národní galerie paní Alexandra Brabcová má s kulturním životem seniorů v Praze 1 velké zkušenosti.

"Můj tatínek v posledních letech pobýval v Domě s pečovatelskou službou U Zlaté studně. V těchto letech jsem poznala, kolik aktivit Praha 1 pro své seniory pořádá. Právě proto jsem velmi ráda zprostředkovala tento kontakt," řekla Alexandra Brabcová, lektorka Národní galerie.

Tato retrospektivní výstava Františka Kupky je unikátní i v tom, že je složena z mnoha zapůjčených obrazů - a to i ze zámoří. A tak není divu, že prohlídka seniory z Prahy 1 opravdu zaujala.

anketa

Po skončení v Praze bude tato výstava dále pokračovat a to do finských Helsinek. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu