• Načítám...
>

Praha 10 ocenila zasloužilé občany

  • 10. ledna 2018,
  • 14:38,
  • PRAHA 10,
  • Kristýna Svobodová

V Praze 10 se opět udělovalo čestné občanství. To je udělováno vždy významným osobnostem, které se zvláštním způsobem zasloužily o rozvoj MČ Praha 10, přispěly k jejímu zviditelnění či dosáhly významných úspěchů na poli vědy, sportu, kultury či vzdělání.

Reklama

Praha 10 udělila čestné občanství dalším dvěma zasloužilým obyvatelům. Významná ocenění MČ slavnostně předává už od loňského roku.

"Rozhodli jsme se k tomu přistoupit, protože jsme zjistili, že mezi našimi občany, kteří žijí nebo jsou už bohužel mrtví, je řada významných osobností. Rozhodli jsme se na tyto naše občany poukázat, vybrat je a ocenit. Nominace mohl podávat kdokoliv, kdykoliv, kohokoliv. My jsme vytvořili komisi, ta ty návrhy projednávala, vybírala a navrhla zastupitelstvu kandidáty na tato ocenění. Rozhodující pro ten výběr bylo to, jaký byl přínos pro tu naši městskou část, pro ty naše občany. Jak moc se zasadili o její rozvoj, propagaci, význam," řekl Vladimír Novák, starosta MČ Praha 10.

Čestné ocenění získala zesnulá novinářka Věra Piková za zásluhy v době pobytu v koncentračním táboře nebo například za boj proti fašismu.

"Byl to člověk naprosto nezlomný. Vždy, když jí něco trápilo nebo když byla nějaká nepřízeň osudu, ať už to byla nemoc nebo něco jiného, tak řekla, že tomu nepodlehne. To bylo to, co jí udrželo při dlouhém životě. Pokud jí o něco šlo, tak se vždy snažila něco dělat pro druhé lidi," řekla Milena Dudková, dcera Věry Pikové.

Dalším oceněným se stal jeden z nejvýznamnějších českých operních pěvců Václav Zítek. Výjimečné úspěchy slavil v ND, ale i na světových scénách.

"Manžel jako umělec měl každé ocenění rád, určitě by to bylo pro něj i potěšením z té občanské strany, protože miloval publikum. Určitě by si toho velice vážil," řekla Helena Zítková, manželka Václava Zítka.

Jako výraz uznání byla pro laureáty připravena celostříbrná pamětní medaile s certifikátem a věcné dary. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu