• Načítám...
>

Lékaři pomáhali i během nouzového stavu

  • 15. května 2020,
  • 14:27,
  • PRAHA 13,
  • Lukáš Kubát

I když bylo méně pacientů pohotovost v Praze 13 fungovala. Mnoho oddělení se snažilo využít moderní technologie a lékaři tak ordinovali online nebo po telefonu. Ale třeba chirurgie fungovala na sto procent a zaznamenali tu i množství úrazu, které způsobila práce v domácnosti.

Reklama

Během  nouzového stavu mnoho zdravotnických zařízení ošetřovalo v omezeném provozu. Omezený byl provoz i na poliklinice Lípa v Praze 13.

"Samozřejmě chirurgie jede provoz nepřetržitě. S tím, že jsme dělali především traumata, traumata pohybového aparátu, různá poranění, kterých bylo poměrně hodně, protože mnoho lidí se věnovalo domácím koníčkům a opravám. Jiná situace byla ortopedie a urologie, kde jsme zrušili provoz, protože obvykle se naplňují čekárny a to v tom období nebylo příliš dobré. Takže tam se konzultovalo víceméně po telefonu, říká vedoucí lékař Josef Doležal.

Podle vedoucího lékaře Josefa Doležala se tak na jeho ambulanci dostali zhruba na čtvrtinu výkonů oproti běžnému měsíci. Obdobná situace byla i u neurologa Vladimíra Potočka.

"Oddělení jsme rozdělili na několik částí. Jedna část se věnovala a věnuje ošetřováním pacientů online, neboli telefonem, internetem. My to využíváme především u pacientů straších, chronických, kteří k mám chodí na ošetření a upravujeme léčbu, modifikuje další postupy a tak dále. A druhá část poskytovala nadále akutní ošetření," podpisuje vedoucí neurologického oddělení, Vladimír Potoček.

Právě přímý kontakt s pacientem je podle lékařů nenahraditelný, proto ordinovali i v nouzovém stavu. Omezený provoz ale budou ještě dlouhé měsíce dohánět.

"Je pravda, že jsme zrušili asi 1000 objednání na ortopedii a asi tak 700, 800 na urologii. Tak já to vidím tak září, říjen to tak nějak zvládneme," dodává Josef Doležal.

Lékařům výrazně pomohla i Praha 13, ta na poliklinice Lípa dezinfikoval veřejné prostory jako například čekárny a toalety.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu