• Načítám...
>

Letňanská knihovna letos slaví 100 let fungování

  • 5. března 2022,
  • 11:05,
  • PRAHA 18,
  • Jaroslav Šetlík

Letňanská veřejná knihovna letos slaví 100 let od svého založení. U té příležitosti se místní radnice rozhodla vzdát hold památce čestného občana pana Václava Šorela a knihovnu po něm pojmenuje.

Reklama

Významné jubileum letos oslaví Místní veřejná knihovna v Letňanech. Ta v městské části působí rovných sto let.

"Ukazuje se, že knihovna přes všechny peripetie pořád má svůj význam. Většina těch místních veřejných knihoven, nejenom na okraji Prahy, vznikla před sto lety, sto jedna lety, tak nějak, protože v roce 1919 sám prezident Masaryk přijal dekret na První knihovní zákon. Uvědomoval si, jaká je důležitost knihoven pro vzdělání. Tenkrát nebyly samozřejmě žádné komunikační prostředky, jako máme dnes a proto knihovny měly v té době pro neformální vzdělávání lidí obrovský význam," říká vedoucí Místní veřejné knihovny Letňany Jana Babková.

U příležitosti tohoto jubilea se městská část rozhodla vzdát čest památce pana Václava Šorela, čestného občana Letňan, a knihovnu po něm přejmenovat.

Když se řekne Letňany, tak to je letectví a o letectví on strašně mnoho psal a napsal spoustu zajímavých knížek. Věnoval se českým letcům, věnoval se i technice jako takové. A bohužel nás před dvěma lety opustil a tak jsme si řekli, že právě by si zasluhovala ta naše knihovna nebýt jenom tou prostou knihovnou jako takovou, ale nést jméno po někom, kdo udělal něco významného pro věhlas Letňan, jeho letectví. A navíc byl to náš obyvatel dlouhá léta - 60 let," říká místostarosta MČ Praha 18, Ondřej Lněnička.

Knihovna bude nově přejmenována od 1. června letošního roku.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu