• Načítám...
>

V Praze 18 proběhl participativní rozpočet škol

  • 5. června 2024,
  • 13:28,
  • PRAHA 18,
  • Ondřej Švec

Realizování projektů nemusí být doménou pouze architektů nebo politiků, skvělé nápady mají i děti. Jediné, co jim k tomu ale chybí, jsou peníze a moc své vize protlačit až k následné realizaci. Díky projektu participativního rozpočtu škol "Děti inspirují, věřte jim" ale měly šanci. První ročník nabídl řadu inspirativních podnětů a ty nejlepší budou ještě do konce tohoto roku realizovány. Zapojila se do něj trojice základek z Osmnáctky a každá dostala od městské části na splnění svých snů 100 tisíc korun.

Reklama

V městské části Praha 18 - Letňany proběhlo vyhlašování a předávání ocenění v rámci první ročníku participativního rozpočtu škol s podtitulem Děti inspirují, věřte jim. 

„Účelem bylo zapojit právě děti do toho, aby se snažily o tom přemýšlet, čím by chtěly svoji školu ozvláštnit, co by tam chtěly mít nového, protože jsou tam nejvíc v té škole, tak by bylo fajn, kdyby si také řekly, co jim tam chybí a co by tam chtěly. Já myslím, že se to povedlo a že ta myšlenka naplnila své cíle a že z toho byli všichni spokojeni,“ vysvětluje Marcela Horešovská z odboru školství, kultury a tělovýchovy MČ Praha 18.

„Prezentovaly se ze všech našich tříd základních škol skvělé projekty. Udělali jsme celkem osm míst, protože na jedné škole, na rozdíl od těch ostatních dvou, se vyhlašovaly pouze dva, protože byly poněkud finančně náročnější. Je to první ročník, je to skvělá akce, která motivuje a učí naše žáky zacházet s penězi, projektovat si to, oslovovat své spolužáky, za mě vynikající věc a já věřím, že tak, jak jsme toto nabídli našim dětem, tak v těch následujících letech to dáme i jejich rodičům, aby se mohli takto podílet na řízení celé naší městské části,“ hodnotí místostarosta MČ Praha 18 Ondřej Lněnička (ODS).

Do dětské verze participativního rozpočtu se zapojily celkem tři školy z městské části Praha 18 a vítězné projekty budou realizovány do konce roku.

„Každá ze škol pracovala s částkou 100 tisíc korun a my jsme v podstatě zapojili žáky celé školy přes školní parlament. Také jsme zapojili třídní učitele. Snažili jsme se žáky namotivovat, aby se rozhlédli v prostorách školy a v jejím okolí a aby přemýšleli, co by se dalo zlepšit,“ popisuje zastupitelka městské části Praha 18 Irena Šípová (ODS/bez PP).

Realizace se dočká například workoutové hřiště, barevné schody nebo budka pro kola a koloběžky se zamykatelnými stojany. 

„Napadlo mě to, protože jsme dřív do školy jezdili na koloběžce, protože jsme to měli daleko a zároveň jsme nechtěli jezdit MHD. Místo, kam jsme si to dávali, se ale pořád zaplňovalo a teď, když byla příležitost, že je participativní rozpočet, tak mi to hned přišlo jako skvělý nápad a navrhl jsem to,“ uzavírá autor nápadu Tobiáš Brázda ze 4. C Základní školy Fryčovická.

V prvním ročníku participativního rozpočtu škol Děti inspirují, věřte jim se sešla celá řada zajímavých nápadů, z nichž ty nejlepší se dočkají realizace. A kdo ví, když to teď děti tak baví, třeba pak budou chtít v realizování projektů pokračovat i jako dospělí. Akorát místo lavic zasednou do úřadu městské části Praha 18.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu