• Načítám...
>

Kryt Folimanka nabízí ochranu i netradiční zážitek

  • 18. prosince 2022,
  • 13:01,
  • PRAHA 2,
  • David Wilczek

Kryt Folimanka, který je v současné době největší podzemní stavbou na území Prahy 2, mohou zájemci navštívit jednou měsíčně v sobotu. Každý si může bunkr s kapacitou 1 300 lidí prohlédnout a zároveň se seznámit s výstavami, které například přibližují bombardování Prahy během druhé světové války.

Reklama

Přestože byl protiatomový kryt Folimanka vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století, tak je stále funkčním a provozuschopným krytem, který dokáže v případě nutnosti ochránit až 1300 civilistů. V současné době je přístupný veřejnosti jednou měsíčně. Návštěvníci si tu mohou projít labyrint chodeb a místností s celkovou rozlohou přes 1 300 metrů čtverečních. Je pravidelně udržovaný, osvětlený a celoročně vytápěný s tím, že si udržuje stabilní teplotu okolo 18° Celsia. 

"Může ochránit před různým nebezpečím spojeným s přírodní katastrofou nebo s válečným konfliktem. Tak jak je tomu aktuálně například při raketovém odstřelování Kyjeva. Byl zároveň postaven i jako protiatomový kryt," říká Michal Zuna, místostarosta MČ Praha 2. 

V případě výpadku elektřiny je kryt plně funkční díky dieselovému motoru, který by poháněl veškerá zařízení zajišťující osvětlení, filtraci vzduchu a jeho ochlazování. Kryt je natolik samostatný, že v něm lidé dokáží pobývat bez venkovní pomoci i několik dní.  

"Ta vzduchotechnika je stále funkční. Dokáže očistit vzduch od radiace či chemického znečištění," prozrazuje Jan Mikeš, vedoucí odd. krizového řízení MČ Praha 2. 

Anketa: 

"Dokážete si představit, že byste zde měli strávit třeba dva dny?"

"No bylo by to asi těžké. Hlavně při té kapacitě 1300 lidí. Nedokážu si to představit."

"Strašně mi to připomíná Alcatraz. Je to jako věznice."

"Je to trošku stísněné, nedokážu si představit, že bych se tady nějakou delší dobu zdržel." 

V podzemních prostorách mohou zvídaví návštěvníci obdivovat i tematické výstavy.  

"Jedná se o výstavu, která připomíná tragické bombardování Prahy ze dne 14. února 1945. Je zde také výstava o filmu Nebeští jezdci RAF. A také výstava o protipovodňových opatřeních v rámci Prahy," dodává místostarosta MČ Praha 2, Michal Zuna. 

Kryt Folimanka je pro zájemce otevřený jednou měsíčně, a to vždy v sobotu od 9. do 15. hodiny. Během dne zde přijde až 500 návštěvníků. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu