Praha 2 si připomněla upálení Jana Palacha

  • 17. ledna 2019,
  • 20:31,
  • PRAHA 2,
  • David Wilczek

16. ledna si zástupci radnice Prahy 2 spolu s veřejností připomněli 50 let od upálení Jana Palacha. Podle starostky Jany Černochové je potřeba, aby lidé na tyto události nezapomněli.

Reklama

Pietním aktem si 16. ledna ve vestibulu radnice Prahy 2 připomněli lidé 50 let od upálení Jana Palacha. Podle starostky Jany Černochové je tato událost s touto městskou částí významně propojena.

"To místo, kde se to odehrálo, je na hranici Prahy 1 a Prahy 2, po tom činu byl Jan Palach převezen nejprve na Karlovo náměstí do nemocnice, následně do Legerovy ulice, kde tehdy bylo tzv. Borůvkovo sanatorium, kde o několik dnů později bohužel zemřel," řekla Jana Černochová - starostka MČ Praha 2

Pietního aktu se zúčastnili jak zástupci radnice, tak i místní občané. Po proslovech pak společně zapálili svíčky a uctili památku. K vidění byly i Palachovy rty, odlité ve stříbře podle posmrtné masky, kterou zhotovil roku 1969 dnes už čestný občan Prahy 2 Olbram Zoubek.

"Pro mě jsou ta ústa symbolem neumlčitelných úst, jsou to ústa, která přestože Jan Palach je už pět desítek let mrtev, tak stále k národu promlouvají a to je důvod, proč právě pamětní medaile Jana Palacha jsou ta jeho popálená ústa sejmutá z posmrtné masky," řekl Otakar Dušek, autor pamětní medaile a dokumentu o J. Palachovi.

K této příležitosti mohli zúčastnění sledovat i dokument o Janu Palachovi, který zpracoval Otakar Dušek.

"V tom dokumentu se prolínají dvě roviny. Jednak je to rovina, která představuje výrobu té pamětní stříbrné medaile Jana Palacha a zároveň s tím je tam prolnuta ta rovina historická, která ukazuje ty historické reálie toho jeho činu. Proč k němu došlo, situace v roce 68, Pražské jaro, následně okupace vojsky Varšavské smlouvy," Otakar Dušek.

K dispozici byly i pamětní archy, na které se mohli přítomní podepsat a zároveň napsat svůj vzkaz. Všechny tyto listy budou následně vloženy do kroniky Prahy 2. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu