• Načítám...
>

Děti ze školek Prahy 4 si samy pěstují zeleninu

  • Včera,
  • 9:06,
  • PRAHA 4,
  • Ladislav Jakub

Další mateřské školy v Praze 4 se zapojily do projektu Záhony pro školky. Pečováním o záhon a sledováním dění kolem něj se děti učí přirozeným a hravým způsobem vnímat jídlo, přírodu a svět kolem nás ve vzájemných souvislostech. Zkrátka to, co jedí, si předtím samy vypěstují na záhoncích ve školkách.

Reklama

Další mateřské školy v Praze 4 se zapojily do projektu Záhony pro školky. Pečováním o záhon a sledováním dění kolem něj se děti učí přirozeným a hravým způsobem vnímat jídlo, přírodu a svět kolem nás ve vzájemných souvislostech. Zkrátka to, co jedí, si předtím samy vypěstují na záhoncích ve školkách. 

"Je to program, který učí děti, jak pracovat v přírodě, když chtějí dosáhnout nějakých výsledků, třeba trpělivosti. Že všechno v přírodě není zadarmo a že všechno velmi dlouho trvá. Od semínka až ke sladkým plodům, které si v obchodě koupí za pár sekund, ale to za tím, že to někdo musí vypěstovat a trvá to 2 až 4 měsíce, to ony si tady mohou na vlastní kůži vyzkoušet," řekl radní pro životní prostředí městské části Praha 4 Tomáš Hrdinka.  

Program funguje hlavně na jaře.

"Mateřská škola, která projeví zájem, tak my z městské části ji poskytneme záhony, vyvýšené záhony, substrát, setbu, rostliny. Oni si je s dětmi a se zahradníkem zasadí. Naučí se něco o koloběhu živin. Dostanou k tomu i sešity Rok zahrádkáře. A za tři měsíce, kdy se setkáme na zahradní slavnosti, si ty vybarvené sešity projdou," prozradil radní Hrdinka.

"V jednotlivých třídách si děti zasadí semínka, pozorují, jak ta rostlinka roste a potom to s dětmi přesazujeme do truhlíků. Pěstujeme rajčata, špenát, pažitku, ředkvičky, hrášek," zmínila vedoucí učitelka Mateřské školy Mendíků v Praze 4 Lucie Kokešová. 

Praha 4 zřizuje 21 škol a z toho se jich do programu Záhony pro školky zapojilo 7. Další se ale můžou hlásit. 

"Ohlasy jsou velmi příjemné. Děti jsou nadšené. Mají rády to, co tady s nimi děláme, protože mnozí z nich už znají od rodičů pěstování například rajčátek. Tady ten program už máme od loňského roku, letos se to ale rozjelo ve větší míře a to hlavně zásluhou městské části," přiblížila ředitelka Základní a mateřské školy Mendíků v Praze 4 Jitka Poková. 

Děti se tak kromě práce s rostlinami naučí, co je to půda, jak vznikne ze semínka zelenina nebo proč patří odřezky z kuchyně na kompost spíš než do koše. A nakonec si všichni pochutnají, děti z Mateřské školy Mendíků prý mají nejraději ředkvičky a pažitku. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu