Canisterapie pomáhá seniorům v Praze 5

  • 27. července 2018,
  • 21:46,
  • PRAHA 5,
  • Natálie Forsterová

Canisterapie je léčebný kontakt psa a člověka. A o tom, že pes svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek, se přesvědčili i v Praze 5. Od roku 2014 tam díky podpoře městské části zvířata pomáhají v pobytových zařízeních.

Reklama

Zlatý retrívr Charlie už brzy dokončí speciální výcvik. Díky němu pak bude moci pomáhat lidem s postižením. Momentálně je ale ještě u své patronky, se kterou pravidelně docházejí do domu s pečovatelskou službou v Praze 5. 

"Dnes to bude probíhat tak, že s Charliem uděláme malou ukázku a ukážeme, co umí. Pak budeme pracovat individuálně s každým," řekla Eva Orel, asistentka výcviku.

Vykouzlit seniorům úsměv na rtech se pomocí Canisterapie v Praze 5 daří už čtvrtým rokem. To i díky zdejší radnici, která projekt podpořila. 

"Naše MČ dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací Helppes. Někdy v roce 2014 jsme zjistili, že provádí canisterapii, což je tedy zvláštní cizí slovo. Dá se asi volně přeložit jako "léčení psí láskou"," řekl Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Canisterapie ale není pouze o radosti, kterou psi lidem přináší, ale třeba také ke zlepšování dlouhodobé i krátkodobé paměti nebo jemné motoriky. A nejen to.

"Canisterapii využíváme i k reminiscencím. To znamená, že senioři se nám svěřují se svými příběhy. Někdy jsou ty příběhy smutné a díky tomu, že ten pes přijde a oni si ho mohou objednat i na ložnici na individuální canisterapii, tak to funguje," řekla Helena Volechová, ředitelka domu s pečovatelskou službou. 

"Ti malí černí vždy leželi na otomanu a čekali na nějakou dobrotu, když jsem přišla jako dítě, což jsem ještě tenkrát byla," řekla klientka domu s pečovatelskou službou.

Zlatý retrívr Charlie, který dochází do domu s pečovatelskou službou v Praze 5, získá speciální výcvik díky neziskové organizace Helppes. Své nové majitelce tak bude moci např. pomáhat s domácím polohováním nebo s podáváním předmětů.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu