• Načítám...
>

Praha 6 si připomněla bitvu na Bílé Hoře

  • 20. září 2020,
  • 22:18,
  • PRAHA 6,
  • Jaroslav Šetlík

400. výročí bitvy na Bílé Hoře si tradičně připomněla MČ Praha 6. Letošní jubilejní ročník byl obohacen o průvod vojska. Ten prošel ulicemi v předvečer rekonstrukce této dějinné události.

Stáhnout video
Reklama

I letos si Praha 6 připomněla výročí bitvy na Bílé hoře. Od té uplynulo 400 let a u příležitosti tohoto výročí připravila městská část v předvečer víkendové bitvy velký historický průvod účastníků bojů.

"Začínáme u Písecké brány na Hradčanech. Přejdeme tramvajové koleje linky 22. Půjdeme podél dvaadvacítky, Brusnice, Keplerovou ulicí do Parku Maxe van der Stoela. To je to místo, které možná znají návštěvníci letního kina U Keplera," popsal Jan Lacina, místostarosta MČ Praha 6.

"Je zde mezinárodní účast. Bohužel nám bitvu omezila dnešní doba, protože ještě na začátku roku jsme měli nahlášenu účast možná až 650 kolegů jen ze zahraničí. Ti se všichni odhlásili, takže zde máme jednu jednotku z Itálie, jednu z Německa, dvě z Polska a jednoho Angličana z padesáti. Ostatní jsou Moraváci a Češi," uvedl Milan Sýkora, předseda Sdružení Bílá Hora 1620.

Průvod ale nebyl jedinou novinkou letošního ročníku. Tou další byla opatření, která musela městská část spolu s organizátory zavést.

"Areál, který je normálně velmi bohatý a pestrý, je rozdělen do několika sektorů, aby se lidé co nejméně potkávali. Je  zde doporučeno nosit roušky. Platí všechna omezení tak, jak byla vyhlášena. To je to, co bohužel ten letošní ročník odlišuje od těch ostatních. Všichni jsme doufali a přáli si, aby ta situace nebyla taková, abychom se museli nějak omezovat. Čtyři sta let je čtyři sta let," upozornil Jiří Kolář, starosta MČ Praha 6.

V důsledku pandemie koronaviru dorazilo letos méně zahraničních souborů. I tak byla účast vojsk srovnatelná s předchozími ročníky.

"Měly dorazit soubory historických šermířů i ze zahraničí. Bohužel kvůli současné situaci jich účast hodně odřeklo. Bitva se ale svým vyzněním lišit nebude od těch předchozích, " doplnil Jiří Kolář, starosta MČ Praha 6.

"Rekonstrukce trvá téměř hodinu. Je to ostrý boj, takže nevíme přesně, jak dlouho bitva potrvá," konstatoval Milan Sýkora, předseda sdružení Bílá Hora 1620.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře se letos v Praze 6 uskutečnila již po šestnácté.

"Řekli jsme si, že by bylo vhodné připomenout si tuto část našich dějin. Obrátili jsme se na Prahu 6, zda by bylo možné na tomto autentickém místě něco takového realizovat. Tehdy jsme se dohodli, že bychom mohli zkusit, jakým způsobem by se dalo sehnat vojska z celé Evropy na jedno místo," zavzpomínal  Milan Sýkora, předseda sdružení Bílá Hora 1620.

V rámci 400. výročí od bitvy připravila šestá městská část také další doprovodný program, který se k této události váže. Průběžně se bude konat až do 8. listopadu. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu