Galerie Skleňák vystavuje večerníčkové postavičky

  • 22. prosince 2020,
  • 12:30,
  • PRAHA 6,
  • Jaroslav Šetlík

Broučci, Birlibán, Neználkovy příhody a mnoho dalších večerníčkových postaviček je k vidění v Galerii Skleňák. Ta hostí výstavu architekta Zdeňka Podhůrského, který je autorem mnoha pohádkových loutek. Městská část touto výstavou přispěla na obnovu další Podhůrského tvorby.

Reklama

Ve výlohách Galerie Skleňák si mohou kolemjdoucí připomenout postavičky legendárních večerníčků, jako jsou Broučci, Birlibán, Neználkovy příhody a mnoho dalších. K vidění tu je expozice, která je průřezem tvorbou architekta Zdeňka Podhůrského.

"Vánoční čas si o to úplně sám říká a já se vždy snažím, aby ta výstava byla o Vánocích krásná jak pro děti, tak i pro dospělé a myslím si, že loutky pana architekta Podhůrského jsou tím správným artiklem, který se má vystavovat, je to v podstatě naše kulturní dědictví a v této době si to připomínat považuji za velmi důležité," řekla Eva Smutná, radní MČ Praha 6. 

"Je to takový průřez. Jsou tady kalendářové loutky. V té době byla ta loutka propagační, hodně se používala pro reklamu a dělaly se kalendáře. Jsou tady loutky z těch kalendářů a ty loutky se používaly jen jednou, na tu scénku v kalendáři, která propagovala nějaký ten produkt a pak už se nepoužívaly, takže by byla škoda, kdyby nikde nebyly. Takže jsou vystavené tady," řekl Zdeněk Podhůrský ml., syn autora loutek. 

Krom loutek si tu mohou lidé také prohlédnout několik desítek kreseb večerníčkových postav od Zdeňka Podhůrského. Městská část zároveň touto výstavou přispěla na obnovu dalších loutek.

"Ty loutky po tátovi jsou z 50 nebo 60 % v dezolátním stavu. Každou výstavou, kterou takto pořádáme a získáváme nějaké prostředky, tak je zase vkládáme do té expozice, repasujeme ty loutky a děláme i nové. Založili jsme Spolek Broučci Arch. Podhůrského a sháníme prostředky na to, aby se ta sbírka celá ucelila, což by bylo kolem 500 - 600 loutek + vystavení originálních kreseb, veškeré dokumentace a filmů," řekl Zdeněk Podhůrský ml.

Výstavu si mohou nejen obyvatelé Prahy 6 prohlédnout za výlohou Galerie Skleňák až do 10. ledna. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu