• Načítám...
>

Praha 6 odhalila pamětní desku Jiřímu Menzelovi

  • 6. září 2022,
  • 11:37,
  • PRAHA 6,
  • Jaroslav Šetlík

Praha 6 má na svém území další pamětní desku. Ta patří Jiřímu Menzelovi a umístěna je na domě, kde tento oscarový režisér a herec bydlel. Slavnostního odhalení se zúčastnily desítky lidí.

Reklama

Městská část Praha 6 slavnostně odhalila pamětní desku výrazné osobnosti české kultury, oscarovému režisérovi, herci a spisovateli Jiřímu Menzelovi. Deska je umístěna na domě v ulici Na Valech, kde Jiří Menzel téměř čtvrt století žil.

"Měl tady krásný podkrovní byt, ze kterého měl výhled až na Pražský hrad. Strávil tady kus života, měl tady vystaveného svého Oscara, měl tady všechny úspěchy, kterých dosáhl na filmovém poli, takže ta volba byla jasná. Bylo potřeba vybrat takovou desku, která by nejvíce vyhovovala a nejvíce popisovala Jiřího Menzela takového, jaký je a já si myslím, že když se na to člověk podívá, tak hned na první dobrou tam opravdu Jirku vidí," řekl Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6.

"Já patřím do té generace, mám rád prakticky všechny jeho filmy. Dneska jsem tady udělal takový rychlý výčet, ale byl jsem sám překvapený, kolik těch filmů je, počínaje Skřivánky na niti a Ostře sledovanými vlaky, až k tomu poslednímu hodně výraznému filmu a to byl Obsluhoval jsem anglického krále. A mezi tím je plejáda skvělých filmů, které se staly součástí českého kulturního dědictví," řekl Jan Lacina, místostarosta MČ Praha 6.

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili zástupci městské části, široká veřejnost i blízcí přátelé Jiřího Menzela. Nechyběla ani jeho manželka Olga.

"Já na toho Jirku vzpomínám každý den nebo každý den je s námi v podstatě, protože těch dvacet let je součástí života a navždy bude. A to, že se tady odhalila deska, pro mě hodně znamená, protože chci uchovávat odkaz Jirky, protože si to zaslouží. On tady s námi vlastně pořád je, skrz to dílo, které vytvořil, skrz filmy," řekla Olga Menzelová, manželka Jiřího Menzela.

Šestá městská část pravidelně odhaluje dvě pamětní desky za rok. Ta druhá bude v letošním roce patřit Jiřímu Sedláčkovi.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu