• Načítám...
>

Praha 6 testuje zelené lampy

  • 8. září 2022,
  • 21:30,
  • PRAHA 6,
  • Jaroslav Šetlík

V šesté městské části je od září o dva klasické stožáry veřejného osvětlení méně. Místo nich tam pilotně stojí takzvané zelené lampy, které jsou kromě svítidel osazeny dalšími prvky pozitivně zlepšujícími prostředí ve městě: květináči s popínavými rostlinami, lavičkou a také dnes populárními mlžítky, které ještě čeká napojení na vodní řad. Projekt, který zaštítila městská společnost Technologie hl. města Prahy, byl inspirován lampami ze Singapuru.

Reklama

Praha 6 testuje na svém území dvě takzvané zelené lampy. Ty nahradily stávající stožáry veřejného osvětlení, které bylo z důvodu stáří nutné nahradit.

"Nás k tomu vedla jednak dlouhodobá spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou, kde všechna možná podobná řešení testují. Oni nás požádali o to, jestli by bylo možné to testovat i ve městském prostoru. A vedlo nás k tomu také to, že máme schváleno několik strategických dokumentů, které se týkají klimatu, ozeleňování Prahy a toho, jak se má město potýkat s tou nastupující klimatickou změnou a jedním z těch témat je právě ozeleňování. My jsme teď v Dejvické ulici, kde je spousta sítí a je to takový krásný příklad toho, že ne všude ve městě jdou sázet stromy," řekl Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6.

"Já jsem o tomto projektu slyšela poprvé asi před nějakým rokem a půl, kdy jsme s technologiemi na magistrátu řešili možnost nějakých inovativních projektů a když jsem viděla fotografie zelených lamp ze Singapuru, tak jsem si říkala, že to přesně řeší problém Dejvické. Protože Dejvická ulice se plánuje už x let, zhruba skoro 20 let, že se bude rekonstruovat a do této chvíle nebylo možné nějak revitalizovat ulici a zrovna tady ten ostrůvek nebo náměstíčko byl opravdu neutěšený. Byl tady kontejner a vždycky tady byla spousta připomínek a stížností, že tady nemáme dostatek zeleně," řekla Martina Kaňáková, předsedkyně Komise životního prostředí MČ Prahy 6.

Kromě zmiňované Dejvické ulice se další zelená lampa nachází nedaleko stanice metra Hradčanská. 

"Jedná se o ocelovou konstrukci, po které rostou popínavé rostliny. Stožár té ocelové konstrukce je zasazen do květináče s hlínou a tam Jsou zasazené rostliny. Těch rostlin je celkem pět druhů. Tato ocelová konstrukce dosahuje výšky pěti metrů a je osazena dvěma ledkovými svítidly o příkonu 28 wattů," řekl Tomáš Novotný, místopředseda představenstva THMP.

Pokud se provoz zelených lamp osvědčí a ohlasy obyvatel Prahy 6 budou kladné, plánuje do budoucna městská část lampy rozšířit i do dalších míst.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu