• Načítám...
>

Libeň je už 120 let součástí Prahy

  • 28. srpna 2021,
  • 18:53,
  • PRAHA 8,
  • Ondřej Švec

Je tomu už 120 let, kdy se původní obec Libeň připojila k hlavnímu městu Praze, a stala se tak osmou městskou částí. Stalo se tak 12. září 1901. Libeň, jako taková, je přitom známá už od roku 1363. Od té doby se stala dějištěm řady historických událostí. Pobývala zde například císařovna Marie Terezie, a také zde proběhl úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heyidricha. Nyní slaví Libeň 120 let od připojení k Praze. Pojďte se společně s námi podívat, jak takové oslavy vypadaly.

Reklama

12. září 1901 se z Libně stala plnohodnotná součást Prahy. A protože od té doby uplynulo už 120, musela to Praha 8 pořádně oslavit.

"Je tady samozřejmě pivo. To nemůže na takové akci chybět. Cukrová vata pro děti, pečená klobása, a tak dále. A hlavně je to akce pro rodiny s dětmi, takže nafukovací hrad, a tak dále. Aby se ty děti měly kde pobavit," konstatoval Ondřej Gros, starosta MČ Praha 8.

Vrcholem programu bylo pak odpolední vystoupení kapely Šlapeto.

 Připojení Libně k Praze se začalo rýsovat už v roce 1896. Z dnešního pohledu je zajímavé, že se Libeň nachází ve dvou městských částech - v Praze 8 a částečně i v Praze 9.

"Událo se to po druhé světové válce, kdy vlastně ten viadukt tu Libeň od železniční trati vlastně takto rozdělil. Já se snažím o takovou osvětu. Já tam bydlím a většina lidí tomu říká Vysočany, takže vždycky říkám: Ne, je to Libeň. Libeň má nějakou svoji tradici," uvedl Adam Vážanský, místostarosta MČ Praha 9.  

Během těch 120 let se z Libně, jako ryze průmyslové čtvrti, stalo příjemné místo pro život.

Vedení městské části, ale přesto neusíná na vavřínech a snaží se obyvatelům Libně podmínky k životu neustále zlepšovat.

"Především otázku bezpečnosti. Právě v oblasti Palmovky, stanice metra Palmovka, potřebujeme posílit městskou policii. S tímto potřebujeme pomoci a já věřím tomu, že se to povede," dodal Ondřej Gros, starosta MČ Praha 8.

120 let je pořádně dlouhá doba a během ní toho Libeň, jakožto část Prahy, hodně pamatuje. A ještě pamatovat bude. Popřejme jí tedy do budoucna vše nejlepší. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu