• Načítám...
>

Zoo otevře nový pavilon goril s nádechem Kamerunu

  • 22. září 2022,
  • 15:22,
  • PRAHA 8,
  • Marek Tereba

Po několikaletých přípravách je otevření nového pavilonu pro gorily na spadnutí. Vydali jsme se podívat, jak nový gorilí domov vypadá. Vy tu možnost budete mít již 28. září, kdy proběhne slavnostní otevření.

Reklama

Již v den státního svátku 28. září se slavnostně otevře nový pavilon goril v pražské zoologické zahradě. O něm vedení Prahy uvažovalo již od povodní v roce 2013. Právě s přesunem goril byly tehdy největší problémy a tak je nový pavilon na druhé straně zahrady. 

"Je to samozřejmě ohromný pokrok. Je to pokrok pro Zoo Praha, je to změna její mapy, protože tady u toho nového pavilonu vznikl nový vchod, dva další přístupy od slonů, od žiraf, čili to už samo o sobě je významné. Je to samozřejmě nová kvalita v chovu a prezentaci goril i dalších zvířat. Když to tady viděl Anthony Sheridan, což je britský znalec zoologických zahrad, jejich hodnotitel, tak říkal, že to je nový etalon chovu a prezentace goril," řekl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Jedna z největších staveb trojské zahrady vyšla magistrát na 300 milionů korun. A je koncipována tak, aby návštěvníkům poskytla zážitek cesty Kamerunem.

"Nabízíme pochopitelně ta zvířata, to je primární, ale i spoustu dalších takových vychytávek, které mají přiblížit tu Afriku a přispět také k tomu, aby tady z toho měli zajímavý zážitek," řekl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

"Momentálně máme na novém pavilonu šest goril, dvě nově příchozí samce Kisuma a samici Duni a potom naše gorily - samici Kambu, Shindu a Kijivu s mladým Ajabuem, kteří jsou tady od 8. června, takže už jsou zvyklí na ten režim a na ten pavilon. Stěhovali se s nimi i chovatelé, takže v tom problém vůbec nebyl, takže bych řekl, že si tady zvykli náramně dobře," řekl Martin Vojáček, vrchní chovatel primátů.

Radost z nového pavilonu budou mít nejen návštěvníci, ale snad také i gorily, pro které stěhování přineslo mnoho výhod.

"Jsou tady mnohem vyšší stropy, mnohem větší prostor, mnohem větší venkovní výběh, ale co je pro ně největší změna, tak tu expozici obývají s guerézy pláštíkovými, což doteď nebylo. Přináší jim to rozptýlení a zábavu oboustranně. Guerézy pozorují gorily a fungují, tak i gorily si mohou hrát a mohou fungovat i s těmi guerézy," řekl Martin Vojáček, vrchní chovatel primátů.

V novém pavilonu nejsou jen gorily nížinné. Svůj domov tady našlo několik dalších druhů zvířat. 

"Jsou tady kaloni plaví, krysy obrovské, talapoini severní, osináci afričtí, kočkodani Brazzovi, guerézy pláštíkové," řekl Martin Vojáček, vrchní chovatel primátů.

Před chovateli teď stojí velký úkol. Novou gorilí tlupu spojit a poskytnout ideální podmínky pro rozmnožování. Podle tamního chovatele bychom se snad do roka a do dne mohli dočkat nových přírůstků. Zbytek pražské gorilí party, tedy samec Richard a jeho synové Kiburi a Nuru zůstali ve starém pavilonu. Gorilí zážitek v pražské zoo tedy bude opravdu stát za to. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu