Na Proseku se konala Svatováclavská pouť

  • 23. září 2018,
  • 11:51,
  • PRAHA 9,
  • David Wilczek

Tradiční podzimní Svatováclavská pouť na Proseku patří 28 let již neodmyslitelně k současnému životu dnešního Proseku i celé Prahy 9. S naším štábem jsem se vydali zachytit atmosféru této obnovené tradice.

Reklama

Cimbálová muzika, dobré víno a bohatý program byl připraven pro návštěvníky tradiční podzimní Svatováclavské pouti u Kostela sv. Václava na Proseku. 

"Původní smysl asi byl, protože je tady kostel sv. Václava, připomenout si svátek sv. Václava. Pak je to lidová veselice, kdy se tady všichni z Proseku a z Vysočan setkávají, pobaví se a uctí se i víno z Máchalky," řekl Adam Vážanský, radní MČ Praha 9. 

Původní význam poutí, které mívaly hlavně duchovní ráz, bylo připomenutí a oslava svátku patrona naší země, jehož odkaz je platný více než tisíc let. Během odpoledne zavítal na pouť i samotný kníže Václav se svou družinou, která v podání členů Spolku za veselejší Střížkov, procházela mezi lidmi. 

"Průvod byl krásný, je tady spousta hezkých lidí, kteří se baví a přišli na moje narozeniny, takže doufám, že si to všichni užijí," řekl Václav Liška, člen Spolku za veselejší Střížkov.

Sv. Václav byl známý svou zbožností, péčí o chudé a nemocné, podporou pěstování vína a obilí a štědrostí ke svým poddaným.

"Už teď rozdáváme královský chléb, nechal jsem otevřít královské sýpky, pekaři napekli a po cestě rozdáváme chudým a poddaným," řekl Václav Liška. 

S pestrým a zábavným programem, který nabídl mimo jiné i dobové tržiště, staročeskou kuchyni a hudební vystoupení, byli spokojeni i samotní návštěvníci. 

anketa 

Obyvatelé Prahy 9 mají být na co hrdí. Počátky této tradice totiž sahají k první historicky doložené pouti, která se tu konala už v roce 1609. Cílovým místem tohoto putování věřících ale byla Stará Boleslav.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu