Budoucnost je v internetu

  • 18. dubna 2019,
  • 19:55,
  • PRAHA,
  • Věra Dušková

Centrum Města Budoucnosti Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT uspořádalo konferenci o vlivu vyspělé informatiky na vývoj středočeských měst i venkova. Šlo o jednání na vysoké úrovni, jehož součástí byl i slavnostní večer v pražském hotelu President.

Reklama

Stejně jako celý den na konferenci, se účastníci společenského večera v hotelu prezident seznamovali s nejrůznějšími technologiemi a způsoby řešení, která patří do skupiny IOT. V překladu tato zkratka znamená "internet věcí". Tedy technologie, kdy spolu komunikují různé systémy bez zásahu člověka. Příkladem může být třeba autonomní mobilita, kdy komunikuje auto se silnicí a také auta navzájem. A konference s tématem Města budoucnosti přinesla řadu takových příkladů.

"To vše děláme proto, aby člověk měl více volného času a já se domnívám, že ty technologie výrazným a pozitivním způsobem zkomfortní život člověka," řekl Vladimír Mařík - vědecký ředitel CIIRC ČVUT.

Ale pohodlí a volný čas člověka je možná už nadstavba. Je potřeba udělat první krok a to hlavně na venkově. Tím je vysokorychlostní internet v každé obci. A to je ve Středních Čechách problém.

"V tomto to má Středočeský kraj velice složité, protože máme přes 1200 obcí - nejvíce z celé republiky a dostat tam ten vysokorychlostní internet je opravdu složitý a finančně náročný úkol," řekl Martin Draxler, radní Středočeského kraje.

Přesto je to právě vysokorychlostní internet, který nebude řešit využití volného času na venkově, ale přežití venkova samotného - pak se tu totiž lidé nebudou jen rekreovat, ale budou tu moci i žít a pracovat.

"Rychlý internet přinese práci domů, přinese lepší časové rozvrstvení práce, vytvoří nové pracovní možnosti přímo ve vsi," řekl Vladimír Mařík.

Středočeský kraj si důležitost technologií pro venkov plně uvědomuje a Středočeské inovační centrum intenzivně pracuje na jejich implementaci do každodenního života.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu