Praha přidá na mzdy učitelů 300 milionů korun

  • 14. května 2019,
  • 18:49,
  • PRAHA,
  • Natálie Forsterová

Hlavní město přidá letos 300 milionů korun na školství. Rozhodli o tom pražští radní. Ze stávajících 700 milionů korun tak rozpočet na platy pracovníků ve školství ještě letos vzroste na jednu miliardu korun.

Reklama

Praha přidá na mzdy učitelů ve svých školách 300 milionů korun. Politici o tom rozhodli na květnovém jednání Rady hl. m. Prahy.

"Použili jsme pro těch 300 milionů korun přebytek hospodaření z loňského roku. Rád bych zdůraznil, že těch 300 milionů jsme přidali k již schváleným 700 milionům, které jsme zařadili do rozpočtu už v prosinci při schvalování letošního rozpočtu," řekl Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy.

"Ta částka bude alokována ve 2 termínech. K 31. červenci dostanou učitelé a další pracovníci třetinu té částky, dvě třetiny pak půjdou v rámci listopadových výplat, tedy k 31. listopadu," řekl Vít Šimral, radní hl. m. Prahy.

"Ta miliarda pro učitele byla jedním z prvních bodů, na kterém se koalice domluvila. Teď se to děje. Samozřejmě to nejsou finance, které by stačily, protože cílem je to, aby zaměstnanec pražské školy, učitel i nepedagogický pracovník, dosáhl na průměrný pražský plat, tedy aby uživil sebe i rodinu," řekl Jan Čižinský, předseda zastupitelského klubu.

Problémem financování pražského školství je podle politiků především to, že Ministerstvo dává peníze na mzdy všem krajům rovnoměrně. Přitom ale nereflektuje fakt, že náklady na život jsou v hlavním městě jiné než ve zbytku republiky.

"Je mi líto, že vláda nevidí vzdělávání jako prioritu, protože my takto řešíme určitý nesystémový přístup k těm platům učitelů na celonárodní úrovni, kdy Praha je bita tím stávajícím způsobem rozdělování peněz ve školství. Dostáváme reálně na hlavu menší peníze než třeba ostatní kraje," řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Podle radního Víta Šimrala Praha dostává od státu na jeden pracovní úvazek ve školství průměrně o 200 korun méně než ostatní kraje. A to chce vedení magistrátu změnit. Mimo jiné se proto obrátí na Ministerstvo a vládu, aby se situace začala řešit.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu