Zubní hygienu si hroši z pražské zoo užívají

  • 11. července 2019,
  • 16:58,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Naše štáby vyrazily do pražské zoo za dvojicí hrochů Maruškou a Fanoušem. Zaujala nás jejich dentální hygiena. Ošetřovatelé totiž nepoužívají kartáček ani zubní pastu. Namísto toho si vystačí jen s proudem vody. A hroši si celou akci náramně užívají. Tuhle roztomilou podívanou jsme si zkrátka nemohli nechat ujít.

Reklama

Kdo by si myslel, že péče o chrup je ryze lidskou záležitostí, mýlil by se. O své zuby totiž musí pečovat i zvířata. V divočině jim pomůže příroda, v zajetí pak jejich ošetřovatelé. A právě tak je tomu i u hrošího páru v pražské zoo.

"Pro hrochy je to takové, že v přírodě mají třeba různé ptáky nebo ryby, které jim pomáhají a čistí je od odumřelé kůže, čistí jim rány a čistí je od parazitů," řekla Věra Pátová, ošetřovatelka.

Na kartáček a zubní nit ale rovnou zapomeňte. Zdejším hrochům Marušce a Fanoušovi se zuby čistí proudem vody z hadice.

"U hrochů se žádné kartáče nebo různé smetáky nepoužívají, protože by nám to mohli sežrat. Používá se hadice a proud vody. Čistí se spíše zbytky zeleniny, krmení, odstraňuje se to ze záhybů zubů a dásní a používá se to i pro masírování dásní," řekla Věra Pátová.

Hroch obojživelný má 36 až 40 zubů z nichž nejvýraznější jsou horní a spodní špičáky. A třeba řezáky mohou dorůst až 70 centimetrů. Během jejich čištění ale hroši z pražské Zoo s ošetřovateli ochotně spolupracují.

"Fanoušek si to spíše užívá, Maruška je taková, že se spíše drží dále. Také ale otevře tlamu a když za to potom dostanou odměnu, tak je to pro ně i další motivace na další čištění nebo podobné procesy," řekla Věra Pátová.

Zubní hygiena je pro hrochy stejně důležitá jako pro nás. Svůj chrup totiž tato zvířata používají nejen k drcení potravy ale např. i k soubojům nebo k ochraně mláďat.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu