Rainer Weiss získal klíče od Prahy

  • 17. července 2019,
  • 22:04,
  • PRAHA,
  • David Wilczek

Americký vědec a držitel Nobelovy ceny za fyziku Rainer Weiss obdržel od primátora symbolický klíč od hlavního města. Rainer Weiss strávil dětství v Praze, nakonec však musel utéci před nacisty do Spojených států amerických.

Reklama

Prahu navštívil americký fyzik německého původu a držitel Nobelovy ceny Rainer Weiss. Při této příležitosti mu primátor hlavního města Zdeněk Hřib předal symbolický klíč od naší metropole.

"Strávil tady několik let svého dětství. Jeho rodina přes Prahu utíkala před Adolfem Hitlerem z Německa. Rainer Weiss i často o Praze mluví jako o svém oblíbeném městě. A proto si myslím, že je dobré podpořit to vědomí, že i tady u nás žili významní vědci," řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Právě Praha se stala pro Rainera Weisse druhým, byť dočasným, domovem. Přestože od roku 1938 žije ve Spojených státech, vzpomíná na ni v dobrém.

"Jsem velmi poctěn, že jsem dostal tento klíč. Upřímně, pro Prahu jsem v podstatě neudělal nic. Ale ona pro mne mnoho. Kdybychom se tenkrát nepřestěhovali s rodiči z Německa do Prahy, kde se narodila i moje sestra, nikdo z nás by nepřežil," řekl Rainer Weiss, vědec, nositel Nobelovy ceny za fyziku.

Rainer Weiss se proslavil hlavně vynálezem laserové interferenční techniky a zároveň jako vědecký poradce NASA v projektu sondy COBE. Jednalo se první družici, která se věnovala kosmologii.

"Myslím, že je dobré ocenit tyto lidi proto, abychom přitáhli pozornost k těmto tématům, protože to je záležitost, na které fungují moderní technologie, např. GPS nebo mikrovlnka. Je to určitě ten směr, kudy se musí vydat i české vzdělávání. Abychom přitáhli mladé lidi nebo už i děti k fyzice jako takové," řekl Zděnek Hřib.

Z těchto důvodů založilo hlavní město i superhub pro umělou inteligenci. Ten by měl ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou vytvořit vhodné prostředí pro talentované vědce a umožnit tak zvýšit kvalit vzdělávání zejména technických oborů.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu