Dopravní podnik zkouší další hybridní autobus

  • 12. srpna 2019,
  • 15:51,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

Reklama

Dopravní podnik vyzkouší další typ hybridního autobusu, který bude do začátku října jezdit v pražských ulicích. Tentokrát otestuje nízkopodlažní vozidlo značky IVECO.

"Sedíme v hybridním autobuse. Ten pohání spalovací motor. Spalovací motor má generátor, který vyrábí elektrickou energii a ta energie poté pomáhá při tom rozjezdu. Ta energie je zároveň uložena," řekl Roman Klobása, zástupce dodavatele.

Dopravní podnik si od hybridní autobusové dopravy slibuje snížení výdajů za spotřebu nafty a také menší emisní zatížení.

"Emise pohybujeme směrem k těm alternativním pohonům, ať už se bavíme třeba o vodíku, který také budeme testovat, případně o elektrifikaci jako takové. A hybrid pro nás představuje velmi zajímavou přechodnou alternativu, kdy šetříme emise, jsme šetrnější k životnímu prostředí, zároveň nám to ale dává jistou nezávislost," řekl Petr Witowski, předseda představenstva DP hl. m. Prahy.

Hybridní autobusy mají jiné jízdní vlastnosti, než na jaké jsou řidiči DP zvyklí. Podnik je proto nechá řádně proškolit.

"Pro testy hybridních autobusů je vybraná určitá skupina řidičů, takže se na tom střídá asi 25 řidičů. V podstatě na těch obou hybridních vozidlech. Ti řidiči absolvují úvodní zaškolení do obsluhy vozidla, tedy základní seznámení s vozidlem, s odlišnostmi oproti běžnému naftovému vozidlu. Je zásadní, že u toho naftového autobusu se ta energie maří v brzdách. Tady se tou energií nabíjí ty kondenzátory a pak se využívá při rozjezdu," řekl Jan Barchánek, vedoucí provozu autobusů, DP hl. m. Prahy.

Nový typ testovaného vozu bude jezdit na linkách 133, 165, 175, 207 a 213. A to do 10. října. Na stejných linkách do konce září DP testuje také jiný typ hybridního autobusu Solaris Urbino.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu