Praha je na velkou vodu připravena

  • 15. srpna 2019,
  • 14:57,
  • PRAHA,
  • Lenka Castillo

Praha je v případě dalších povodní připravena. Alespoň to tvrdí zástupci magistrátu. Přesto chce město znovu prověřit svoji připravenost. Naplánovalo proto další velké protipovodňové cvičení. Uskuteční se v září v Braníku, Podolí, na Novém Městě a na Smíchově.

Reklama

Zamezení dramatických následků při katastrofách, jakými jsou např. povodně, patří v Praze mezi hlavní priority. Hlavní město proto v této souvislosti dbá na množství a kvalitu opatření, která mají v takových případech Prahu chránit.

"Praha investovala v minulých letech hodně do protipovodňových opatření a stále investuje. Ale proto, že ta protipovodňová ochrana se skládá jak z těch stabilních protipovodňových opatření, tak i z těch mobilních stěn, tak je nutné i to, abychom byli připraveni a dělali pravidelná cvičení," řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

A jedno takové hlavní město připravilo na září. Má prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu opět zasáhla velká voda. Cvičení vyjde město na zhruba 2 miliony korun.

"Bude to 24 hodin dlouhé velké cvičení. Budeme stavět mobilní zábrany od Smíchova přes celou Kampu. Takže to bude poměrně významné cvičení tak, abychom si procvičili to, že ty mobilní zábrany dokážeme v nějakém relativně krátkém čase postavit," řekl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Při stavbě protipovodňových zařízení je nasazeno velké množství lidí. Zapojeni jsou hasiči, armáda, dobrovolní hasiči a další složky.

"My hlavně nabízíme tu neuvěřitelnou zkušenost. Našima rukama vždy projdou desítky tun materiálu. My víme co je potřeba zařídit," řekl Filip Dvořák, zástupce velitele SDH Praha 1.

Odklízecí a záchranné akce při minulých povodních zkomplikoval na některých místech i výpadek elektřiny, tzv. blackout. I v tomto případě je prý Praha připravena.

"Do konce roku budeme mít zajištěno to, abychom byli schopni zásobovat vodou přibližně 900 tisíc obyvatel při blackoutu," řekl Petr Hlubuček.

Město v tomto směru spolupracuje především s nemocnicemi. Do čerpacích stanic vodárenské sítě Praha nainvestovala téměř 50 milionů korun. Krizový štáb hlavního města se skládá především z odborníků.

"Jsou tam jednotliví ředitelé těch organizací, které nějakým způsobem zasahují do té protipovodňové ochrany. V případě, že dojde k té mimořádné události, samozřejmě se prioritně jede podle toho plánu. V zásadě by neměly být potřeba další zásahy," řekl Zdeněk Hřib.

Odpovědnost za akci pak nese Odbor bezpečnosti MHMP. Ochrana centra Prahy se začala budovat na konci 90. let. Součástí pražských protipovodňových opatření jsou zemní valy, betonové stěny a mobilní hrazení.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu