Staroměstská radnice otevře své dveře dokořán

  • 16. srpna 2019,
  • 20:32,
  • PRAHA,
  • Lenka Castillo

Prohlédnout si Staroměstskou radnici jinak než jste zvyklí můžete ve dnech 10. - 18. září. V rámci akce Radnice dokořán můžete navštívit tentokrát i místa, která jsou návštěvníkům běžně nepřístupná. Oslavy výročí založení Staroměstské radnice pořádá Prague City Tourism ve spolupráci s Magistrátem hlavního města a na samotné realizaci se podílí Úřad městské části Praha 1 a Pražské vodovody a kanalizace.

Reklama

Chcete poznat Staroměstskou radnici zblízka? Pak si v září určitě nenechte ujít jedinečnou akci s názvem Radnice dokořán. Bude zde probíhat již 5. ročník oslav založení Staroměstské radnice. A je opravdu na co se těšit. Letošním motivem akce je totiž připomínka českého krále Václava IV., od jehož úmrtí letos uplyne 600 let.

"My prostřednictvím této akce chceme zpřístupnit celou Staroměstskou radnici, tedy prakticky ji chceme otevřít od podzemí až po ten nejvyšší bod. To znamená po věž," řekl Antonín Baloun, vedoucí sektoru Staroměstské radnice.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout klasické interiéry běžné přístupné, tedy kapli, reprezentační prostory či podzemí. Osobnost Václava IV. si tak připomeneme např. i v románském sále z 12. století.

"Teď se nacházíme v těch úplně nejstarších prostorách, konkrétně v románském podzemí, které se datuje až do 12. století. A v tomto sále také připomeneme osobnost českého krále Václava IV.," řekl Antonín Baloun.

Bude zde inscenována středověká restaurace. Těšit se můžete třeba na medovinu. Jedním z míst, které je běžně nepřístupné, je šatlava. Během trvání akce se do ní můžete podívat i vy. Uvězněni v ní byli malí provinilci, třeba dlužníci.

"Připomeneme i právě v této místnosti hranou scénkou, kde bude sedět samotný král Václav IV., bude tady sedět jeho žena Žofie Bavorská, arcibiskup, dvořané, posel a sluha," řekl Antonín Baloun.

Scénky budou součástí komentovaných prohlídek Staroměstské radnice. Je pro ně vyhrazen jeden den. Na konci komentované prohlídky v neděli 15. září bude pro návštěvníky připraven vědomostní kvíz. Jeho vítězové pak budou moci shlédnout tento mechanismus orloje, který je běžně nepřístupný. Zcela mimořádně bude zpřístupněn tunel, který spojuje Staroměstskou radnici s Novou radnicí na Mariánském náměstí. Návštěvníky však na akci čekají i přednášky.

"Máme např. připravenou přednášku, kterou bude prezentovat samotný pražský orlojník Petr Skála. Tentokrát to nebude o orloji jako takovém, bude to o úplných počátcích orloje. Zamyslíme se tedy nad tím, jak orloj asi mohl vypadat v době svého vzniku," řekl Antonín Baloun.

Chystají se i koncerty. A to rovnou dva. První v kapli, druhý pak v Brožíkově sále. O akci na radnici je každoročně velký zájem. Návštěvníků strmě přibývá. Zatímco 1. ročník jich uvítal 500, vloni jich přišly 4 tisíce. Chcete-li tedy nasát atmosféru té opravdu staré Prahy a alespoň na chvíli se v ní ocitnout, zajistěte si na akci včas vstupenky. Zakoupit je bude možné pouze v předprodeji od 26. srpna od 9:00 na adrese www.eshop.prague.eu.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu