Peking vypověděl sesterské partnerství s Prahou

  • 12. října 2019,
  • 19:43,
  • PRAHA,
  • Natálie Forsterová

Peking s okamžitou platností vypověděl sesterské partnerství s Prahou. Pozastaví s ní veškeré oficiální styky. O vypovězení sesterské smlouvy mezi českou metropolí a Pekingem v pondělí rozhodla také rada hlavního města. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny.

Reklama

Peking s okamžitou platností vypověděl partnerství s Prahou. Pozastaví s ní veškeré oficiální styky. Ve vyjádření, které poskytlo Čínské velvyslanectví v Česku, které sídlí v Praze 6, to uvedla Kancelář pro mezinárodní záležitosti pekingského magistrátu. A důvod? Představitelé pražské koalice se podle čínské strany hrubě vměšovali do vnitřních záležitostí Číny a záměrně porušovali sesterské partnerství s Pekingem.

"To, že to teď Čína vypověděla jednostranně po tom, co s námi ani nekomunikovala o možnosti úpravy smlouvy, považuji za velmi přehnaný krok a nelíbí se mi, že čínská strana nerespektuje naši demokracii a samosprávu, považuje svůj styl politiky za takový, který se musí nutně uplatňovat i v jiných zemích. S tím já nemohu souhlasit," řekla Michaela Krausová, předsedkyně zastupitelského klubu.

Čínská strana ve vypovězení smlouvy předběhla Prahu. Ta se totiž na tom, že od smlouvy odstoupí, shodla tento týden na jednání rady. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny.

"My jsme od začátku jednali s Pekingem o našem požadavku vypustit politický článek z dohody partnerské mezi dvěma městy. Chtěli jsme to proto, že takový článek uznání politiky jedné Číny ze strany města do smlouvy mezi městy nepatří. Je naprosto nestandardní a já se domnívám, že byl i Praze vnucen před 3 lety nějak politicky, patrně v souvislosti v návštěvou čínského prezidenta," řekla Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy.

"Po tom půl roce, kdy se pan primátor snažil několikrát s Čínou o tomto vypuštění toho nadbytečného článku vyjednávat, tak se bohužel nestalo, že by nám na to z čínské strany přišla jakákoliv kladná odpověď. Navíc se ještě začali snažit poškozovat hudebníky, kteří ani neměli s Prahou nic společného, pouze měli jméno v názvu a podobně," řekla Michaela Krausová.

Praha nyní na nejbližším jednání zastupitelstva sesterskou smlouvu s Pekingem oficiálně vypoví. To ale např. opoziční politik Patrik Nacher z hnutí ANO považuje za nevyspělé jednání.

"Já si myslím, že ta koalice, jakkoliv má právo nesouhlasit s nějakou částí smlouvy a s tou konkrétní klauzulí, se měla v tomto chovat jako vyspělá koalice. To znamená zdůraznit nějaký politický nesouhlas s tou částí a nenechat to doběhnout do toho konce, tedy do roku 2021," řekl Patrik Nacher, předseda zastupitelského klubu.

Tvrzení, že se Praha mohla vyhnout komplikacím, kdyby nechala smlouvu doběhnout do konce, ale stávající koalice odmítá.

"Ta smlouva je bohužel skutečně koncipována tak, že pokud ji některá strana nebude chtít po jejím uplynutí ukončit, tak ta smlouva je tzv. na věčné časy. I to asi ukazuje, že to nebyla běžná smlouva, které se uzavírají mezi městy např. o kulturní spolupráci," řekla Hana Marvanová.

Peking nyní pozastaví veškeré oficiální styky s Prahou. Podle vedení metropole to ale žádné negativní dopady na život Pražanů mít nebude.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu