30 let svobody připomene v Praze mnoho akcí

  • 11. listopadu 2019,
  • 17:07,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

Oslavy 30. výročí sametové revoluce jsou za dveřmi a Prahu čeká velké množství akcí, které tuto významnou událost v dějinách naší země připomenou. Kromě studentského průvodu z Albertova je připraveno také setkání na Národní třídě. Na Letné se pak bude znovu demonstrovat.

Reklama

Letos si připomínáme 30 let od pádu komunismu, kdy se po sametové revoluci stala Česká republika opět svobodnou zemí. V Praze proto proběhne velké množství připomínkových akcí a to v rámci tzv. Festivalu svobody, který sdružuje několik organizací. Např. iniciativa Děkujeme, že můžeme připravila na 17. listopadu setkání plné diskuzí a hudby v rámci Korzo Národní.

"Bude to zdaleka největší Korzo, které kdy bylo. Vloni jsme měli asi 85 000 lidí za celý den, letos čekáme ještě větší nárůst. Je tam přes 115 bodů programu během 14 hodin, téměř 300 zapojených účinkujících, 20 kapel, spoustu divadel, výstav, vzdělávacího programu, je připraven program pro děti, pro celé rodiny, takže skutečně je to pro všechny generace od nejmladších po nejstarší. Celá Národní je zavřená pro veškerou dopravu, je to přeměněné na pěší zónu, což je jeden z hlavních bodů proč to děláme, protože my se snažíme přeměnit zážitek z toho místa, kde před 30 lety došlo k brutálnímu zásahu a střetu totalitní moci s demokratickou opozicí nebo s obyčejnými lidmi a nyní to má být zážitek... jako místo setkávání, radosti a oslavy," vysvětlil Oskar Rejchrt, iniciativa Děkujeme, že můžeme.

Studenti Univerzity Karlovy pozvali na Albertov v rámci tiskové konference. Už 16. listopadu tam proběhne koncert Předvečer sametu. 17. listopadu od rána tam pak bude probíhat slavnostní program.

"Budeme mít nejenom vystoupení rektorů, tradičně na Albertově samozřejmě kladení věnců studenty a zástupci fakult, albertovských a univerzit okolo. Zároveň tam proběhne také diskuze DVTV a bude celý ten ceremoniál probíhat ve slavnostním duchu, " řekl Pavel Obdržálek, tiskový mluvčí iniciativy Svobodný Listopad.

Následně se budou moci lidé zapojit do sametového průvodu v jeho průběhu se budou organizátoři snažit navodit účastníkům atmosféru, kterou zažili studenti, kteří se před třiceti lety vydali z Albertova na Národní třídu.

"Bude kopírovat původní trasu průvodu, kterým chtěli jít účastníci v roce 1989. Předběžně plánujeme z Albertova na Vyšehrad pak zpět na nábřeží a po nábřeží k Národnímu divadlu. Bude startovat mezi 14.30 - 15.00 hod., bude to v podstatě možná takové site specific představení, " řekl Petr Meškán, tiskový mluvčí Festivalu svobody.

"Mnoho lidí ho tenkrát moc nezažilo, ta účast nebyla tak masivní, tak jsme si řekli, že by bylo fajn to divadelně  připomenout, udělat z toho takové site specific divadlo pomocí různých divadelních výstupů na tom místě a dát lidem možnost zažít tu atmosféru znova, " doplnil Oskar Rejchrt.

Festival svobody, který letos akci organizačně zaštítí, účastníkům oslav v Praze také nabídne aplikaci, která bude upozorňovat na významná místa a dobové události.

"Letos spouští Festival svobody výjimečně také aplikaci, která pomůže v orientaci v programu a nabízí tzv. rozšířenou realitu, kterou se můžou návštěvníci podívat na různé aktivity včetně té výstavy trochu jinýma očima, " doplnil Petr Meškán.

Organizace Milion chvilek pro demokracii pak 16. listopadu opět pořádá shromáždění na Letenské pláni. Chce tak podle svého vyjádření dát najevo vděčnost za  30 let svobody a odhodlání svobodu a demokracii i nadále bránit a rozvíjet.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu