Záchranáři hodnotili minulý rok

  • 10. ledna 2020,
  • 22:05,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

Počet pacientů a výjezdů středočeské záchranné služby narůstá. Vedení Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje to uvedlo na výroční konferenci, která se konala v Kutné Hoře. Podle ní je nutné přilákat do služby mladé doktory a co nejdříve obnovit vozový park.

Reklama

Středočeští záchranáři se sešli na výroční konferenci v Kutné Hoře. Na té zhodnotili uplynulý rok. V loňském roce evidují středočeští záchranáři téměř 150 tisíc výjezdů a ošetřili 121 644 pacientů. Při více než tisícovce resuscitací se podařilo vrátit do života přes 300 pacientů.

"Vyhodnocování srdečních zástav a klinických smrtí a jejich úspěšného řešení je určitým zlatým standardem hodnocení přednemocniční neodkladné péče. A my jsme se dostali na fantastická čísla," řekl Jiří Knor, ředitel ZZS Středočeského kraje.

Středočeská záchranka se ale potýká s nedostatkem mladých lékařů. Věkový průměr sloužících doktorů je téměř 50 let. Záchranáři by uvítali nejméně dalších 30 pracovníků. Mladé doktory ale toto zaměření příliš neláká.

"Už jenom to, než se lékař vypracuje k tomu, aby mohl samostatně pracovat a jezdit v té sanitce, je 6 let medicíny a dalších 5 let atestace. A jste ve 30 letech věku a začínáte v oboru, který je velice rizikový. A to nejen fyzicky, ale i psychickým opotřebováním a podobně," řekl Jiří Knor.

Nutné je také obnovit vozový park. Sanitky totiž začínají být technicky zastaralé. Kraj v tomto přislíbil pomoc. V první vlně by měla záchranka dostat 15 nových vozů.

"V současné době probíhá výběrové řízení a předpokládám, že přibližně do konce tohoto měsíce budou vyhodnoceny jednotlivé nabídky, takže předpokládáme, že tento rok již ZZS obdrží nové sanitky," řekl Robert Bezděk, radní Středočeského kraje.

Největší počet výjezdů zaznamenali záchranáři 27. prosince. Zasahovali převážně u bolestí břicha, napadení a u otravy alkoholem. Mezi nejčastěji ošetřované klienty vloni patřili muži mezi 70 až 75 rokem a ženy v rozmezí od 75 do 85 let.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu