Dětem s dětskou obrnou pomáhají neurokliniky

  • 27. ledna 2020,
  • 18:31,
  • PRAHA,
  • David Wilczek

Paní Valentina Armandi má syna s mozkovou obrnou. Když se tuto diagnózu dozvěděla, lékaři jí nedávali moc šancí. Verdikt byl neúprosný - celý život stráví v leže. Paní Valentina to nevzdala a díky pravidelnému cvičení se zdravotní stav malého Petra zlepšil. Na základě tohoto úspěchu se rozhodla založit vlastní kliniku v Praze a pomoci ostatním rodičům, kteří se dostali do podobné situace.

Reklama

Některé události v životě nás mohou postavit před nelehký úkol. Své o tom ví i paní Valentina Armandi. Jejímu synovi byla diagnostikována dětská mozková obrna s tím, že do konce svého života bude upoután na lůžko. Paní Valentina se s tím však nehodlala smířit.

"Před 15 lety nás to postavilo před hotovou věc, že Petr nebude chodit a že uvidíme, jestli se vůbec posadí. A díky těm terapiím, které jsou podstoupili, chodili na Vojtovu metodu a podobně, tak syn tam zlepšení měl," řekla Valentina Armandi, zakladatelka kliniky Armandi Therapy.

Následovaly tak pravidelné návštěvy pražských nemocnic, které nabízely základní péči. Často se ale paní Armandi setkávala s omezenou nabídkou terapií, či s nedostatečným zázemím pro rodiče. Nejvíce však postrádala individuální přístup k pacientovi.

"Mně se v průběhu těch terapií měnili terapeuti, měnily se místnosti a narušovalo to ten chod terapie. Můj syn je třeba hlavně fixován na jednu osobu a má problém s tou změnou, s tím přístupem," řekla Valentina Armandi.

Na základě těchto zkušenosti se proto rozhodla založit vlastní neurokliniku, která poskytuje komplexní lékařskou péči pod jednou střechou.

"Jednak se využívají poznatky z Therapy Suite, která využívá hlavně odlehčené cvičení s dítětem. Dále tady lze využít ergoterapii, logopedii, můžeme využít další pomocné procedury," řekl Vasil Janko, primář kliniky Armandi Therapy.

S léčbou mozkové obrny je potřeba začít co nejdříve. Jen tak se zvyšuje šance na výrazné zlepšení zdravotního stavu dítěte.

"Určitě tam zlepšení je. Už v tom, že synovi říkali, že bude úplný ležák, a on se teď dokáže dostat do stoje, dokázala ujít s pomocí pár kroků," řekla Hana Hrycová, klientka kliniky.

"Amálce je 9 let. Jsme tady podruhé a hodně jí to pomáhá, zpevňuje se jí celkově tělo, leze po čtyřech, dostane se do vzpřímeného kleku," řekla Renata Ryšlinková, klientka kliniky.

"Je to o kontinuální každodenní práci, kdy nám velmi na klinikách vyhovují ty speciální metody, které využívají," řekla Lenka Matějková, klientka kliniky.

Touto nemocí u nás trpí kolem 5 tisíc dětí do 18 let. Z toho polovina neurorehabilitaci nevyužívá. Většina rodičů totiž o této možnosti léčby vůbec neví.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu