Praha staví nové školy i zřizuje fond solidarity

  • 12. února 2020,
  • 18:50,
  • PRAHA,
  • Lenka Castillo

Radní pro školství a sport Vít Šimral představil novinky, které Pražany čekají v nejbližších měsících. Chystá se elektronické přihlašování do mateřských škol nebo fond na podporu znevýhodněných dětí. Počítá se také s výstavbou nových základních škol.

Reklama

Sedm nových ZŠ. S tolika počítá v investičním plánu hlavní město. Kromě dostavby škol v Dolních Chabrech a na Zličíně se aktuálně projektů školy v Březiněvci, Šeberově a Uhříněvsi. Další vzdělávací zařízení by mohlo vzniknout v Dolních Počernicích. A pro výstavbu se budou hledat další lokality.

"Počítáme s dvouetapovým modele. Tedy nejprve postavíme pavilon, rsp. budovu, pro první stupeň. Ale s tím, že máme připravený pozemek a technickou infrastrukturu na to, abychom mohli dostavět právě druhý stupeň," řekl Vít Šimral, radní hl. m. Prahy.

V pražském školství je letos na jeho pracovníky v rozpočtu hlavního města vyčleněna jedna miliarda, z čehož např. 400 milionů poputuje pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům na výplaty a 100 milionů do školních jídelen. Týká se to především škol zřízených právě hlavním městem. Zbylá půl miliarda pak poputuje na školy zřízené MČ, tedy hlavně na školy mateřské a základní. A těch a také středních škol se bude týkat projekt, který pro ně aktuálně Praha připravuje. Jedná se o tzv. fond solidarity.

"Chceme, aby se děti, které pocházejí z rodin, které si třeba momentálně nemohou dovolit jen na lyžařský nebo adaptační kurz, necítily vyloučené z toho kolektivu. My, jako hlavní město, dodáme MČ a jejich školám peníze na to, aby právě těmto dětem lyžařské a další kurzy zaplatily," řekl Vít Šimral.

Resort školství dále počítá s navýšení kvóty bytů pro učitele na 330 míst. Plán nezapomíná ani na mateřské školy. Zápis do nich by měl být od letošního září digitální. Do pilotního programu se zapojily radnice v Praze 3 a 11. A pokud bude úspěšný, je možné, že se rozšíří do dalších MČ.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu