Praha píše organizaci UNESCO

  • 25. února 2020,
  • 11:32,
  • PRAHA,
  • Lukáš Kubát

Praha chce být organizaci UNESCO rovnocenným partnerem a chce s ním vést dialog. I proto teď vedení hlavního města zasílá této organizaci zprávu ve kterém se vyjadřuje ke stavu a péči o historické centrum. V minulosti totiž UNESCO hrozilo Praze vyškrtnutím ze seznamu Světové kulturního dědictví.

Reklama

Rada hlavního města schválila zprávu o stavu péče o historické centrum hlavního města. Jedná se o monitorovací zprávu, která má být reakcí na popud organizace UNESCO.

"Reaguje na veškeré podměty, které UNESCO řešilo, jak v roce 2018, tak následně na jaře, kdy sem přijela monitorovací mise. Tak jim k tomu posíláme veškeré materiály, veškeré strategické dokumenty, okomentováváme to," říká radní, Hana Třeštíková.

Zprávu společně vytvořili odbor památkové péče, Institut plánování a rozvoje nebo ministerstvo kultury. Podle náměstka Petra Hlaváčka musí v Praze dojít nejen k ochraně kvalit a hodnot minulosti, ale musí se dbát i na požadavky a potřeby doby současné.

"A to především v kontextu moderního města, které čelí mnoha otázkám, od dopravy po dostupné bydlení. Čili není možné téma památkové ochrany UNESCO vnímat úplně odtrženě, popisuje, náměstek primátora, Petr Hlaváček.  

UNESCO v minulosti dokonce hrozilo hlavnímu město, že jeho historické centrum zapíše na seznam památek v ohrožení. Nebo dokonce Pražskou památkovou rezervaci vyškrtne ze seznamu světového kulturního dědictví.

"Myslím si, že takové to pohrození zařazením na red list vzniklo hlavně díky pasivitě, kterou Praha ukazovala v minulém volebním období. My teď ukazujeme aktivitu, snažíme se s nimi co nejvíce mluvit. Pozvali jsme sem monitorovací misi minulý rok. Budeme dělat další konferenci na toto téma. Jednáme s nimi, komunikujeme s nimi čile," dodává Třeštíková.

Praha chce podle slov radní Hany Třeštíkové být  pro UNESCO rovnocenným partnerem a budovat s ním dobrý vztah.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu