Ochranné obleky záchranářů se musí dekontaminovat

  • 26. března 2020,
  • 15:03,
  • PRAHA,
  • David Wilczek

Lékaři a zdravotníci jsou vystavení velkému riziku nákazy Covid 19. Proto je důležité, aby byli maximálně chráněni. V případě, že se posádka záchranného vozu ošetří nebo převeze pacienta s coronavirem je potřeba následně projít dekontaminací. K tomuto účelu slouží speciální stanoviště.

Reklama

Pražští záchranáři při cestě k pacientům s podezřením na koronavirus mají k dispozici speciální sady, které je před nemocí ochrání.  Obsahuje brýle, respirátor, ochranný oblek, rukavice, návleky na boty a také lepící pásku, která slouží k utěsnění.  Než však vyrazí do terénu operační centrum se snaží získat co nejvíce informací o možné riziku nákazy.

"Operační centrum vytěží toho volajícího a určí rizikovost výjezdovým skupinám a podle toho určí stupeň ochrany," uvedl náměstek ředitele ZZS hl. m. Prahy, Zdeněk Křivánek. 

V případě, že je potvrzeno vysoké riziko nákazy Covid 19 nebo je pacient pozitivní, posádka i sanitka musí projít důkladnou očistou. K tomuto účelu slouží dekontaminační stanice, která sídlí ve výjezdové stanici Kundratka v Praze 8.  Ta je rozdělena do tří částí. 


"V první části je stan, kde probíhá svlékání kolegů v jednorázových oblecích ve druhém stupni ochrany. A následně převoz sanitního vozidla k aerosolové dezinfekci. Druhým provozem je dekontaminační linka HZS hl. m. Prahy, kde probíhá dekontaminace příslušníků biohazard týmu a ti používají obleky, které nejsou jednorázové. Přistoupili jsme k tomu z toho důvodu, že byl všeobecný nedostatek jednorázových pomůcek," prozradil vedoucí pracoviště krizové připravenosti,  Ondřej Šedivka. 

Dekontaminace trvá přibližně sedm minut a to ve  speciálně upraveném kontejneru, který je složen ze 4 sektorů. 

V prvním sektoru prostupují vanou napuštěnou v persterilu. Následně vstoupí do druhého sektoru, kde probíhá 4 minutový oplach persterilem, ve třetí pak oplach vodou. Ve čtvrtém probíhá samotné svlékání," doplnil  vedoucí pracoviště krizové připravenosti,  Ondřej Šedivka.   

Krizový plán počítá i se situací, kdy důkladnou očistou musí projít i více posádek záchranářů. Systém je nastaven tak, že do dekontaminačního prostoru vstupují souběžně dvě osoby.  V momentě kdy se přemístí do dalšího sektoru, mohou je následovat další zdravotníci. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu