Během karantény rostl počet případů domácího násilí

  • 21. května 2020,
  • 12:29,
  • PRAHA,
  • Lukáš Kubát

Epidemie koronaviru odhalila mnohé problémy. Jedním z nich je i zvýšený výskyt domácího násilí. Hlavní město teď oběti domácího násilí vyzývá, aby kontaktovaly linku pomoci.

Reklama

Stres, nejistota nebo přemrštěná konzumace alkoholu, to byly faktory, které v mnoha domácnostech v době pandemie odstartovaly domácí násilí.

"Tak v jako v mnoha oblastech Covid ukázal spoustu potíží, chronicky neřešených. Domácí násilí je jedním z nich. Vlastně se posiluje to podhoubí pro domácí násilí tím, že uzavře doma násilníka s jeho obětí. A to zhoršuje tu situaci," popisuje radní, Milena Johnová.

Jednou z organizací, které se zabývají domácím násilím je ROSA. Na linku pomoci obětem domácího násilí, kterou tato organizace provozuje volal v období od 10. března do 10. května skoro dvojnásobný počet osob oproti předchozímu roku.

"Vždycky jsme se snažili zjistit k čemu dochází, vyhodnotit rizikovost situace, podpořit takovou oběť. Nikdo nemá právo se k ní chovat agresivně. Odpovědnost má vždy ten, který se násilí dopouští. To nejsou jen prázdná slova, pro řadu těch obětí je to podporující, protože řada obětí viní sebe. Má pocit že si za to může, že je to jejich chyba," komentuje spoluzakladatelka organizace ROSA, Zdena Prokopová.

Praha teď spouští kampaň, která je určena jak obětem, tak i svědkům domácího násilí.  

"Tento způsob podpory zvýší informovanost o tématu. Nebudou se o něm lidé bát mluvit. A najdou cestu, jak pomoci obětem nebo jak si pomoci jako oběť. Kde vyhledat odbornou pomoc. Kde vyhledat podporu v této těžké situaci a cestu z ní," dodává Johnová

Více informací získáte například na stránkách hlasprotinasili.cz

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu