Praha vyvěsila romskou vlajku

  • 31. července 2020,
  • 11:13,
  • PRAHA,
  • Lukáš Kubát

Vedení hlavního města si připomnělo mezinárodní Památný den romského holocaustu, vyvěšením romské vlajky. Na nové radnici tuto vlajku společně s radní Hanou Třeštíkovou vyvěsil i předseda zastupitelského klubu Pirátů Viktor Mahrik.

Reklama

V noci ze druhého na třetího srpna 1944 nacisté zlikvidovali takzvaný cikánský rodinný tábor, který byl součástí koncentračního tábora Auschwitz – Birkenau. Za jedinou noc tak nacisté zavraždili přes tři tisíce Romů a Sintů. I proto je druhý srpnový den Památným dnem romského holocaustu. A vyvěšením romské vlajky uctilo tento den i hlavní město.

"Vyvěsili jsme romskou vlajku jako připomínku Památného dne romského holocaustu, což je mezinárodně uznávaný den, který má připomínat genocidu, která se za druhé světové války odehrála na romské menšině, na romském etniku. My na magistrátu cítíme potřebu se k tomuto dni přihlásit, připomenout ho aby nebylo zapomenuto jaké zvěrstvo se konalo a dělo. Národ, který se nepoučí z vlastních chyb je odsouzen ty chyby dělat znovu, takže je potřeba si připomínat všechny zlé momenty v historii tak, aby se neopakovaly," uvedla Hana Třeštíková, radní hl.m. Prahy.

"Pro mě osobně je to vlastně i vyjádření k romské menšině, romskému etniku. Pokud je někdo v České republice diskriminován, tak jsou to právě Romové. Takže je to vlastně vyjádření respektu a solidarity s nimi, protože to nemají v dnešní společnosti lehké. Začíná to od shánění bydlení až po shánění práce," řekl Viktor Mahrik, předseda zastupitelského klubu.

Další vlajka se na Nové radnici bude vyvěšovat už v pondělí, a to sice ta duhová. Začíná totiž festival Prague Pride, zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tématiku.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu