Policie získala nové vozy pro mimořádné události

  • 16. října 2020,
  • 14:54,
  • PRAHA,
  • David Wilczek

Od roku 2014 funguje v Praze projekt Velitel policie. Tato jednotka se od té doby plně profesionalizovala a je schopna během pár minut zasáhnout na území celé metropole. Zejména v situacích, které vyžadují koordinaci se všemi složkami IZS. Hlavní město zakoupilo této pohotovostní motorizované jednotce dva vozy, které jim usnadní práci v terénu.

Reklama

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky mají nová a speciálně upravená vozidla, která bude využívat Velitel policie. Ten zasahuje při mimořádných událostech na území hlavního města Prahy. Obě auta v celkové hodnotě 4 miliónů korun zakoupilo hlavní město, které dlouhodobě tímto způsobem podporuje všechny složky IZS.

"Praha pomáhá policii finančně k dokupování této speciální techniky, v letošním roce jsme přispěli hned na několik věcí Policii ČR, nyní jsme předali dvě velitelská vozidla," řekl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy. 

"My jsme potřebovali vozidla, která nám jednak umožní se tam rychle dostat, aby dobře projížděla kolonami, zároveň aby zvládla lehký terén, ale především, aby nám dovezla vybavení, které potřebujeme k dokončení toho zákroku," řekl Josef Jeřábek, vedoucí výcviku analytiky motorizované jednotky. 

Vozidla si policisté navrhli sami a dohlédli na provedení úprav a praktických vychytávek.

"My jsme si tam nechali dodělat hledáček, který u vozidel policie obecně chybí. Je to klasická ledková lampa, která nám dokáže nasvítit prostor. Pak tam máme dvě zástavby, jednu prostřední a jednu v zavazadlovém prostoru. U té zavazadlové je specifické to, že ji můžeme dostat až za vozidlo, že to má výsun až 120 % a díky tomu dokážeme využít prostor, kde je původně uložená rezerva," řekl Josef Jeřábek. 

Zásahové vozy v provedení SUV jsou také vybaveny moderními technologiemi. Například tablety, dozimetry či detektory na CO2. Nechybí zde například neprodyšné ochranné obleky, beranidla či žebříky.

"Pro nás jsou nejdůležitější ty žebříky, že jsme schopni se dostat do zvýšeného přízemí a do různých oken," řekl Josef Jeřábek.

Velitel policie brázdí ulice Prahy 24 hodin denně a je tak připraven zasáhnout do 10 minut na území celé metropole. Nejčastěji se jedná o mimořádné události, kdy je potřeba rychle zasáhnout a následně koordinovat situaci s ostatními složkami IZS. Na velitele jsou proto kladeny velké nároky. Tuto práci zpravidla vykonávají policisté s desetiletou zkušeností v terénu. 

"Není to jen o těch zkušenostech. Je potřeba se také chtít učit a dále se vzdělávat, protože ty postupy v rámci řešení situací se neustále mění a to je potřeba mít najeté, protože ten největší chaos je na začátku událostí, což je potřeba zkoordinovat a to zabere nejvíce práce," řekl Josef Jeřábek.

Počet zásahů této motorizované jednotky rok od roku roste. Jen letos vyjeli Velitelé policie ke 250 mimořádným událostem.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu