• Načítám...
>

Praha zajišťuje pravidelné testování lidí bez domova

  • 21. ledna 2021,
  • 22:44,
  • PRAHA,
  • David Wilczek

Hlavní město zajišťuje pravidelné testování nejen seniorů, ale i lidí bez domova. Ti se mohou nechat otestovat přímo v noclehárnách. Zájem je veliký. Pražský magistrát plánuje zajistit pro tuto ohroženou skupinu lidí i očkování bez nutnosti rezervace.

Reklama

Pavel Didi žije už několik let na ulici. Patří mezi lidi bez domova, kteří v zimních měsících využívají noclehárny. Před několika měsíci se mu podařilo najít práci. Rozhodl se proto preventivně otestovat na Covid -19.

"Jsem v jedné z pražských nocleháren Armády spásy. Dnes jsem se přišel otestovat, abych věděl na čem jsem. A protože se tam pohybuji mezi lidmi, tak se raději nechám otestovat," uvedl Pavel Didi, bezdomovec.

Díky pravidelnému testování lidí bez domova na přítomnost Covid -19 se daří zamezit šíření infekce.

"Volné testování na určeném čase a místě je dvakrát týdně. Klienti, lidé bez domova se o něm dozvídají prostřednictvím letáků nebo díky informaci od sociálních pracovníků. Zároveň, ale testujeme průběžně. To znamená, že pokud víme, že jsou například v některé noclehárně, kde těmto lidem nabízíme podporu, osoby které mají příznaky onemocnění covid, tak v takovém případě se tam sanitním vozem dostavíme. Pak je testujeme přímo na místě. Pokud byli pozitivně testováni jsou okamžitě izolováni a nabízíme jim možnost stonat v tom specializovaném zařízení," popsal Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Hlavní město plánuje zajistit i očkování lidí bez domova. To by se mělo týkat především osob starších 60 let. 

"Určitě je tam řada lidí se závažnými, chronickými nemocemi. Domluvili jsme se s kolegou Desenským na tom, že on instruuje své kolegy z mobilních týmů, aby začali mapovat tyto skupiny lidí, kteří patří do 1B priority.  Aby na ně měli kontakty, aby měli zabezpečeno, že mají pojištění nebo rodné číslo. Zkrátka doklady. Takže začínáme připravovat tuto skupinu tak, aby až se otevře tato část, mohli začít rovnou tu vakcínu aplikovat," dodala Milena Johnová, radní hl. města Praha.

Vzhledem k technickým možnostem lidí bez domova, bude se očkování aplikovat bez nutnosti rezervace.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu