• Načítám...
>

Praha musela krátit peníze na kulturní granty

  • 23. ledna 2021,
  • 10:37,
  • PRAHA,
  • Lukáš Kubát

330 miliónů korun rozdělí v letošním roce hlavní město nezávislé kultuře. Kulturní granty, ale musely být kvůli řadě finančních škrtů zkráceny. Konkrétně o 30 miliónů korun. Méně peněz tak dostane řada divadel nebo hudebních a tanečních projektů.

Reklama

Koronavirus má velký vliv na pražskou kulturu. Divadla, muzea nebo koncertní sály jsou už měsíce zavřené a při škrtání v rozpočtu nyní bohužel přišla řada i na kulturní granty.

"Vzhledem k situaci byly bohužel zkráceny peníze i na nezávislou kulturu. Je mi to moc líto, ale museli jsme být spravedlivý vůči všem. Na letošek jsme museli snížit objem rozdělovaných grantů o třicet miliónů korun. Rozděluje se tedy 330 miliónů korun ," konstatovala Hana Třeštíková, radní hl. města Praha.

To se dotklo žadatelů jak v jednoletých, tak i u víceletých grantů. Třeba vinohradské Divadlo D21 čerpá dvouletý grant.

"Tak, jak nám byl přidělen grant na rok 2021, tak jsme se dozvěděli, relativně pochopitelně, že všechny přidělené granty už budou kráceny o deset procent. To znamená, že se nám trošku zmenšil rozpočet. Je to tak, že my stále předpokládáme, že se zkoušet bude a jen doufáme, že se bude moci i hrát. Bez toho to trošku ztrácí smysl. Peníze jsou určeny samozřejmě na provoz divadla. Ten běží stále tak, jak jsme zvyklí, protože se v něm dále pohybují lidé, dále se zkouší, produkce funguje, služby a nájem se platí," uvedla Hana Mathauserová, ředitelka Divadla D21.

Hlavní město kulturní granty rozděluje nejen divadlům, ale třeba hudebním nebo tanečním projektům a nezapomíná ani na film či literaturu.

"Opravdu velice doufám, že hovoříme pouze o letošním roce, co se týká toho snižování a že na příští rok se nám podaří opět ty peníze vyjednat," dodala Hana Třeštíková, radní hl. města Praha.

V posuzování grantů se snaží hlavní město reflektovat jednak historii dané instituce, a také program, který připravuje.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu