• Načítám...
>

V pražské Zoo se po letech dočkali mláďat husy kuří

  • 29. března 2021,
  • 19:17,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

V pražské Zoo se po letech podařilo odchovat mláďata husy kuří. Tento pozemní pták, který se řadí k vrubozobým, se vyskytuje na jihu Austrálie a výzkumu tohoto druhu se věnoval významný český zoolog a dlouholetý ředitel pražské Zoologické zahrady Zdeněk Veselovský.

Reklama

V pražské Zoo se po letech dočkali. Řady ptáků vrubozobých tady rozšířila dvě vylíhlá mláďata husy kuří. Ta se vylíhla v umělé líhni.

"Tento nový pár ještě nemáme osvědčený. Nevíme, jestli dokáží pořádně sedět na vajíčkách a podobně, proto jim dáváme umělá vejce a ta pravá vajíčka dáváme do líhně, kde se uměle inkubují přibližně 36 dní. My jsme měli poslední mládě v roce 2013, kdy vajíčka snesl ještě starý chovný pár, postupem času jsme získali mladý chovný pár, který musel pohlavně dospět a tak jsme se teď po 8 letech konečně dočkali dvou mláďat," řekla Iva Babováková, vrchní chovatelka ptáků Zoo Praha. 

Husa kuří se vyskytuje na jihu Austrálie na malých ostrovech v Bassově průlivu a na Tasmánii. Obývá hlavně travnaté pláně a bažinaté oblasti, mnohdy daleko od vody. Právě tomuto druhu se také věnoval zoolog a dlouholetý ředitel pražské Zoo Zdeněk Veselovský.

"Pan Veselovský uvádí, že se dostal do Austrálie možná díky husám kuřím, protože jeho přáním bylo vidět je v přírodě. Husa kuří byl určitě jeden z pilotních druhů, který mu posloužil ve studiu etologie a pražská Zoologická zahrada husy kuří chová od 60. let minulého století," řekla Iva Babováková. 

Mláďata se v pražské Zoo po vylíhnutí vracejí zpět k rodičům. Letos v únoru byla ale zima natolik silná, že se pracovníci rozhodli mláďata odchovávat uměle. Protože jsou dvě, tak podle chovatelů nehrozí, že by se kvůli tomu začala příliš vázat na člověka.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu