• Načítám...
>

Vyšehradský hřbitov má nová pravidla pro hrobová místa

  • 30. dubna 2021,
  • 15:17,
  • PRAHA,
  • Lukáš Kubát

Vyšehradský hřbitov je asi tím nejznámějším hřbitovem u nás. Pohřebená je tady celá řada osobností. Rada hlavního města teď schválila nová pravidla pro hrobová místa. Zároveň se rozšířila komise, která o přidělení těchto míst rozhoduje.

Reklama

Karel Hynek Mácha, Vlasta Burian, Božena Němcová, Bedřich Smetana nebo Valdemar Matuška. Tyto významné české osobnosti a mnohé další mají hrob na pražském Vyšehradě. Hlavní město teď přijalo nová pravidla pro nakládání s hrobovými místy významných osobností na tomto hřbitově. Rozšíří se také pracovní skupina, která rozhoduje o přidělení těchto míst.

"Snažili jsme se, aby ty instituce, které jsme navrhli, aby obsáhly celé spektrum společenského, kulturního a vědeckého života," řekla Milena Johnová, radní hl. m. Prahy. 

Komise se teď tak rozšířila o zástupce Karlovy univerzity, Technického muzea a Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Žádá zpravidla rodina, ale může to být kdokoliv se souhlasem pozůstalých rodiny. Podává písemnou žádost, ve které stručně zdůvodní, proč by ten zesnulý měl spočinout právě na Vyšehradském hřbitově," řekl Martin Červený, ředitel Správy pražských hřbitovů.

Žádost pak dostanou členové komise a posuzuje se společenský přínos dané osobnosti. S pohřbením osobnosti pak musí souhlasit nadpoloviční většina členů komise. Počet volných hrobových míst na hřbitově je ale v současnosti značně omezen.

"Z těch volných hrobů jenom nižší jednotky jsou na místech, která by vyhovovala pro pohřeb nějaké významné osobnosti, protože spousta těch hrobů jsou třeba malá urnová místa uvnitř oddělení a jsou třeba i těžko přístupná. V tuto chvíli máme třeba dvě místa, která by připadala v úvahu," řekl Martin Červený.  

Na hřbitovní místo by na Vyšehradě například podle nových pravidel měli mít automaticky nárok čestní občané hlavního města, pokud s tím budou pozůstalí souhlasit.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu