• Načítám...
>

Říčanští skauti se radují z nových kluboven

  • 13. září 2021,
  • 15:04,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Skauti a skautky z Říčan u Prahy mají pořádný důvod k radosti. Dočkali se tam totiž hned dvou, zbrusu nových kluboven, kde najdou potřebné zázemí. Menší klubovna je náhradou za původní klubovnu, která 2. září 2020 vyhořela. Podstatně větší klubovna pak reaguje na narůstající zájem o skauting v Říčanech, kdy zdejší středisko je se svými 324 aktivními členy největším v celém Středočeském kraji. U slavnostního otevření nechyběla ani TV Praha.

Reklama

2. září 2020 všechny říčanské skauty a skautky pořádně zabolelo u srdce. Neznámý vandal jim totiž zapálil jejich klubovnu, kde měli své zázemí. Díky obrovské podpoře města Říčany, Středočeského kraje, vzájemné solidaritě a sbírkám, se ale rychle podařilo vytvořit nový domov a vedle toho postavit i druhou, větší klubovnu. 

„Já myslím, že pro všechny je to nová klubovna snů a nikdo neměl žádné konkrétní požadavky, že takhle to musí být. Hlavně jsou všichni úplně unešeni tím, že je to obrovská, krásná, nová klubovna, obložená dřevem. A už od začátku to tu dýchá skautskou atmosférou. Teď už je jenom potřeba, aby si ji všichni zabydleli a byla to ta jejich skautská klubovna,“ těšil se Lukáš Pavelka, vedoucí skautského střediska Lípa Říčany. 

V klubovnách najdou skauti vše potřebné. Malou kuchyňku, WC s tekoucí vodou, zázemí pro vedoucí a při víkendových akcích pak stačí vzít spacák nebo karimatku a přespat v podkroví. Klubovny si skauti navrhovali sami. Od začátku byl důraz na modernitu a praktičnost, kdy se nešetřilo ani na materiálech.

„Například francouzská okna jsou z důvodu funkčnosti, protože plastová zkrátka nefungují, brzy se rozbijí, a tu funkci neplní. Snažili jsme se použít materiály, které vydrží, které budou sloužit dlouho a budou fungovat,“ shrnul Tomáš Rajtora, koordinátor projektu stavby kluboven. 

Na druhou stranu, klubovna se nesnaží působit přehnaně luxusně a přiznává například tvárnice ze ztraceného bednění. Cena projektu se nakonec vyšplhala na více než sedm miliónů čtyři sta tisíc korun. Nechyběla ani pomoc od Středočeského kraje.

„Já jsem strašně prožívala, když v Říčanech skautská klubovna vyhořela, když o ni skauti přišli. Bylo to velmi smutné, a proto mám hroznou radost, že se ve sbírce občanů a současně i s přispěním řady dotací a současně i s přispěním Středočeského kraje, podařilo postavit nejenom tu naplánovanou novou klubovnu, ale i zrekonstruovat tu vyhořelou,“ uzavřela Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

Věřme tedy, že nové klubovny budou říčanským skautům dlouho sloužit, a že skautské hnutí už nikdy nuceně nezanikne, jak tomu bylo jednou za nacismu a dvakrát během komunistické totality. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu